Yeni figüratif resimde öne çıkan uzamsal pratikler ve Paula Rego örneği
Prominent spatial applications in new figurative painting and the example of Paula Rego
  1. Tez No: 469773
  2. Yazar: SÜEDA İKİZOĞLU DALKILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FEYZİ KORUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
XX. yüzyılda ortaya çıkan bilimsel ve teknolojik gelişmelerle birlikte zaman ve uzam algımızda büyük değişimler olmuştur. Gerçek ve sanal ortamlarda teknolojinin neden olduğu hızlanma sıkışmış, klostrofobik bir uzam-zaman deneyimine yol açar ve bu (fiziksel, eleştirel vb.) mesafe algımızı zayıflatarak yetersiz hale getirir. Uzam-zamanın yerini hız-uzam aldığında doğaları gereği statik olan plastik sanatların sorunla karşılaşması kaçınılmazdır. Bunun yanında sanatta hazır-nesne kullanımı da sanat kavramını sonu gelmez bir yeniden tanımlama arayışına neden olur. Nitekim sanat eserinin biçimsel (duyusal/estetik) niteliklerinin büyük öneme sahip olduğu geleneksel temsil kavramı terk edilirken, felsefede geleneksel metafizik ve epistemolojik temalardan ayrılarak dilin yapısına ve insanın söz konusu bu temaları kavrayışındaki rolüne odaklanan post-modern dönüşüm, duygulardan bağımsız, zihin temelli bir sanat kavrayışına ayrıca katkıda bulunur. Oysa yaratım sürecinde duyguyla bütünleşik olarak gerçekleşen bedensel eylem sayesinde duyumsanabilirlik kazanan biçim, üslup ve anlam, resmin aurasını/atmosferini meydana getirir. Resmin aurasının duyumsamaya açılmasını sağlayan resimsel uzam, söylemsel bir uzam değildir, dolayısıyla söyleme dönüştürülemez. Nitekim yaşamsal deneyiminin, söylemsel formun yetersizliğinden ötürü sanatsal formun yaratımıyla duyusal hâle gelişi bu durumu anlaşılır kılar. Kısacası, resmin gücünü söylemsellikten değil, biçim-üslup-anlamın yaratılış biçiminden aldığını söylemek yerinde olur. Dil temelli semiyolojinin büyük önem kazandığı postmodern dönemde geleneksel sanattan esinlenen Yeni-Eski Ustalar ise resimsel uzamın oluşturuluş biçiminden kaynaklanan resmin bu gerçek gücünü duygu ve malzemeyi bütünleştiren sanatsal formlar yaratarak ortaya koyarlar. Nitekim Rego'nun resimlerinin başarısı da üslubunun anlatımcı olması ya da resimlerinin arkasındaki hikayelerden ziyade resimsel ögeleri düzenleyiş biçiminden ileri gelir.
Özet (Çeviri)
With the technological and scientific developments occurring in the 20th century, our perception of time and space has gone through a process of drastic transformation. Acceleration in real and virtual environments brought about by technology causes a compressed, claustrophobic experience of space-time which diminishes our sense of distance (physical, critical and so on.) rendering its perception insufficient. When space-time is replaced by speed-time, it is inevitable for plastic arts, which are static by nature, to run into problems. In addition, the use of the ready-made in art leads to an incessant quest to re-define the concept of art. Thus, the traditional notion of representation where the formal (sensuous/aesthetic) qualities of the work of art are of great importance, is abandoned while the postmodern linguistic turn in philosophy further contributes to a conception of art that is intellect based, independent of feeling and emotion. However; form, content and style, all becoming sensuous through the activity of the body imbued with feeling, create the aura/atmosphere of the painting. The pictorial space which presents the aura of the painting to the sense is not a discursive one, and thus cannot be translated into the discursive form. Thus, that vital experience becomes sensuous through the creation of artistic form because the discursive form is insufficient makes this clear. In short, it can well be said that the painting acquires its power through not discourse but the way form-content-style is created. In postmodern period in which language based semiotics acquired paramount importance, the New-Old Masters influenced by traditional art clearly demonstrate this power of painting which comes from the way the pictorial space is constituted by creating artistic forms that unify feeling and the material. Thus, the success of Rego's paintings has to do with the way she organizes the pictorial elements in her paintings rather than with her narrative style or the stories behind the paintings.