İran kültürünün çağdaş grafik tasarımındaki sembolik yansımaları
Symbolic reflections in modern Iranian graphic design
- Tez No: 469784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KOŞTUMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Semboller ve bunların anlamları,insanoğlunun güç, nefret, tanrı, din vs göstergesinde vazgeçilmezi olmuştur. Bunların yanı sıra biriktirme ve uygulama araçları yardımıyla bilgilerin ve var olan enerjilerin aktarılması adına insanlık tarihi boyunca oldukça önemli bir görev üstlenmişlerdir. Konunun İran'ın çağdaş grafik tasarımında sembolik yansımaları ve onun tarihi ile kesiştiği noktalarda ise var olan bilgi birikiminin düzenlenmesi, yönetilmesi ve hatta yorumlanması ön plana çıkmaktadır. Bu noktada, grafik tasarımda sembollerin disiplini ve anlam taşıma uygulaması buluşmuştur.“İran Kültürü'nün Çağdaş Grafik Tasarımdaki Sembolik Yansımaları”adlı tez çalışması, sembollerin yaklaşımı ve analizi, İran'ın sosyal, kültür, siyaset ve sanat tarihi açıklama sonrasında günümüzdeki antik eserlerden elde edilen tarihi semboller ve motiflerin grafik tasarımlarında birleşimine genel bir bakış sunmaktadır. Konunun derinlikli ve sağlıklı çerçevelendirilmesi ve kavranması adına ilk olarak İran'ın kültür ve sanatının siyaset ile ilişkisi üzerine araştırmalar sunulmuştur. Daha sonra tezde mitoloji ile birlikte ritüeller ile sembollerin arasındaki bağlar incelenmiş, sembollerin farklı dönemlerde anlamları araştırılmıştır. Bu noktada tezde, İran'ın tarihi sembolleri ve görsel birikimleri üzerinden konu adına seçilen örnekleri detaylı biçimde sınıflandırarak incelemiştir. Son bölümde İran'ın çağdaş grafik tasarım tarihi 3 farkı dönemde sembolik çalışmaları ve sanatçıları tanıtılarak tasarım örnekleriüzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The symbols were essential in the meanings and the humanbeing's indication of power, hate, God, religion and etc.In addition, the symbols have played very important role in transmission the information and the existing energies with the help of accumulation and application instruments throughout the human history.As far as its symbolic reflections in modern Iranian graphic design and intersection points with history are concerned, arrangement, direction and even interpretation of existing information stand out. At this point, discipline of symbols and application of meaning transfer met in the graphic designs.The thesis entitled“Symbolic Reflections in Modern Iranian Graphic Design”presents a general outlook about the approach and analysis of symbols, combination of historical symbols and motifs which were obtained from ancient works of today as a result of explanations concerning the social, cultural, political and art history of Iran in graphic design. At first, in order to frame and grasp the subject deeply and well it has been presented the researches on the history of influence of Iranian culture and art on politics. And then, it has been examined the mythology and the relations between rituals and symbols and the meanings of symbols in different times have been studied in thesis. At this point, the thesis has surveyed the selected samples concerning the historical symbols and elements of Iran by classifying them in detail. In the last chapter, the modern graphic design history of Iran has been analyzed in three different periods by presenting the symbolic works and their craftsmen.