Osmanlı ve İran minyatürlerinde figür anlayışının etnografik açıdan incelenmesi
The examination of sense of figure in the Osman and Irani̇an miniature painting ethnographically
- Tez No: 366969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Minyatür, hikâye, şiir ve tarihin adetâ canlı bir tercümesidir. Bir minyatüre bakıldığında, o eseri ortaya koymuş olan sanatkârın içinden geldiği hayat felsefesini, yaşam, örf ve âdetlerini, o devir insanının giyiniş tarzını, tarihî hâdiseleri günümüze kadar getirdiği görülür. Minyatür, kendine has özellikleri olan bir resim sanatıdır. Kaynağı tam olarak bilinmemekle birlikte eski Mısır uygarlıklarında yapılan minyatürlerin ilk örnekleri olduğu sonucuna varılmaktadır. .Uygur Türklerinde de duvar resimleri minyatür türüne örnek gösterilebilir. Türklerde İslam kültürünün etkisiyle hat, tezhip, ebru gibi sanatların yanında Minyatür sanatı da gelişme göstermiştir. Türk minyatür sanatı, en verimli dönemini 16. ve 17. yüzyıllarda göstermiştir. Minyatür eserlerinin biçimsel yapısı ile içeriği ve kültürel yapı arasındaki bağın sorgulanması,çağdaş sanatta da bir kez daha önem kazanan yapıtın içselleştirilmesi ve kültürel bağlararasındaki ilişkinin doğru kurulabilmesi üzerine yeni bakış açılar koyması açısından oldukça önemlidir. Bu tez de Anadolu, İran, uzakdoğu ve Islam coğrafyasının resim anlayışı olan minyatürde kullanılan figürlerin etnografık olarak incelenip, biçimsel özellikler ile etnografik yapı arasındaaki ilişkilerin ortaya konması amaçlanarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada minyatür figürlerini inceleyerek, Resim ve minyatürde en çok etkisi olan sanatçılar, araştırılarak; Üstad Kemaleddin Behzad, Levnî Abdülcelil Çelebi, Matrakçı Nasuh, Abdullah Buharî gibi sanatçıların minyatürde uyguladıkları figür anlayışları ve analizleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Miniature is like an interpretation of fiction, prose and the history. When viewed, a miniature is seen to bring the artist's lifestyle, traditions and customs as well as the life philosophy that he/she felt like to today. In addition, a miniature also brings the clothing style and the historical events of the day. Miniature is an art of painting which has peculiar characteristics. Although the origin of it is unknown, it can be concluded that the ones produced in the ancient Egypt are among the earliest examples of the miniature. The wall paintings in the Uygur Turks can be considered as examples of the miniature. Besides such arts as the calligraphy, illumination and marbling in the Turks, the art of miniature developed under the influence of Islamic Culture as well. Turkish art of miniature underwent the most productive period in the 16th and 17th centuries. The questioning of stylistic structure and the link between the content and cultural structure on the miniature pieces is quite important in that it will lead to novel perspectives on the internalisation of the piece which has regained importance in the modern art and the availability of making accurate linkage between the cultural ties. This paper aims to examine the figures employed in the miniature which is the sense of painting in the Iran and Turkiye geography in terms of ethnography and to reveal the relations between the stylistic features and ethnographic structure. In this research, the miniature figures were examined and the most influential artists of Painting and miniature were researched. The paper includes not only the insight of figure that such artists as Ustad Kemaleddin Behzad, Levni Abdülcelil Çelebi, Matrakçı Nasuh, Abdullah Buhari applied in the miniature but also the analysis of them.