Meta sınır analizi ile etkinlik ölçümü: Türkiye Devlet Hava Meydanları üzerine bir uygulama
Metafrontier analysis efficiency measurement: An application on Turkish state airports
- Tez No: 469792
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EROĞLU, DOÇ. DR. ECİR UĞUR KÜÇÜKSİLLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Havacılık, ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasını sağlayan önemli bir sektördür. Türkiye havacılık sektörüne büyük yatırımlar yapmaktadır. Bu nedenle havalimanlarının etkin çalışıp çalışmadığı her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, 1999-2015 yılları arasında Türkiye Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne (DHMİ) bağlı 37 tane havalimanının etkinliğinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Ekonomik ve alt yapı bakımından heterojen iki havalimanı grubunun göreceli etkinliği ve teknolojik açıklık oranı Meta Sınır-VZA ile ölçülmüştür. Havalimanlarının büyük grup içinde, kendi grupları içinde ve gruplar arası etkinlikleri incelenmiştir. Sonuç olarak, birinci gruptaki havalimanlarının teknik etkinlikleri ve teknolojik açıklık oranı ikinci gruptaki havalimanlarına göre daha yüksektir. 17 yıl içinde iki grubun teknolojik açıklık oranları birbirine yaklaşmıştır. Ekonomik, altyapı ve politik değişiklikler heterojen havalimanları gruplarının teknolojik açıklık oranlarının birbirine yaklaşmasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aviation is an important sector which helps countries to improve economically and socially. Turkey invests considerably to its aviation sector. Thus, whether the airports work efficiently or not has a great importance. In this study, the aim is to measure the efficiencies of 37 airports affiliated with Turkish State Airports Authority (SAA) between the years 1999-2015. Efficiencies and technology gap ratios of two airports which are heterogeneous in terms of economy and infrastructure, have been measured using DEA-metafrontier analysis. These airports'efficiency in the big group, in their own groups and their intergroup efficiency have been examined. In conclusion, technical efficiency and technology gap ratio of the airports in the first group are higher than those in the second group. Technology gap ratios of two groups have drawn closer together in 17 years. Changes in economy, infrastructure and politics are the causes of technological gap ratios of these heterogeneous airport groups to be drawn closer together.