Kesintisiz güç kaynakları
Uninterruptible power supplies (UPS)
- Tez No: 114726
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAKLARI ( Yüksek Lisans Tezi ) Nuri YILDIRIM Gazi Üniversitesi FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bu çalışmada şehir şebekesi kesilmelerine karşı, bilgisayar sistemleri, haberleşme sistemleri ve tıbbi elektronik cihazlar gibi kritik yükleri sınırlı bir süre besleyen kesintisiz güç kaynakları incelenmiş ve yaklaşık 300 VA 'lik, 50 Hz. kare dalga çıkış verebilen, bir pratik çalışma gerçekleştirilmiştir (tez içinde anahtarlamalı güç kaynakları da ele alınmıştır). Gerçekleştirilen kesintisiz güç kaynağı, şebeke enerjisi kesildiğinde kritik yüke enerji aktaracak şekilde, beklemeli (off-line) olarak tasarlanmıştır. Sistem doğrultucu ve akü şarj edici, akü gurubu, DC-DC çevirici ve evirici olmak üzere dört ana bölümden oluşmaktadır. DC-DC çevirici ve evirici anahtarlamalı biçimde gerçekleştirilmiştir. Evirici, 100 Hz.'de çalışan, orta nokta bağlantılı push-pull trafolu yapıdadır. Deneysel neticeler, sistemin kendisinden beklenen özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Bilim Kodu : 608.01.05 Anahtar Kelimeler : Evirici, Anahtarlamalı güç kaynağı, Geçiş anahtarı. Sayfa Adedi : 105 Tez Yöneticisi : Y.Doç. Dr. Fadıl ÇELİKKOL
Özet (Çeviri)
UNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLIES (UPS) ( M.Sc. Thesis ) Nuri YILDIRIM GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT This study investigates uninterruptible power supplies used to supply continuous electrical power to critical loads such as computers, communication systems, medical instruments. A small UPS system was implemented capable of driving 300 VA power to the load with 50 Hz. modified square-wave waveforms. An UPS system of off-line mode is designed and implemented. The system consist of four blocks, that are, rectifier and battery charger, battery, DC to DC converter and DC to AC inverter. For high efficiency and regulation purposes, switching type buildings blocks are preferred in UPS design. Inverter operates as a switched-mode push-pull connected unit with a center-tapped transformer at 100 Hz. Experimental results are in full agreement with those calculated during the design process. Science Code : 608.01.05 Key Words : Inverter, Switched-mode power supply, By-pass switch Page Number : 105 Adviser :Y.Doç. Dr. Fadıl ÇELÎKKOL