Kırsal ve kentsel alanlarda yaşlanma, yaşlılık ve yaşlılar: Denizli ili örneği
Aging, old age and elders in rural and urban areas: The case of Denizli province
- Tez No: 469825
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Toplam nüfus içindeki payı her geçen yıl artan yaşlılar yalnızca demografik özellikleri değil; sosyal özellikleri de etkilemeye başlamıştır. Gençlerin, yetişkinlerin ve yaşlıların yaşlılara yönelik değerlendirmeleri, araştırılması gereken bir konu haline gelmiştir. Her canlının normal şartlar altında yaşaması beklenilen bir dönem olan yaşlılığa; çeşitli yaş gruplarındaki bireylerin yükledikleri anlamlar önem arz eden bir konudur. Yaşlılara yönelik değerlendirmeler, toplumsal bütünleşmenin sağlanmasından, yaşlılara sunulan imkânlara kadar pek çok konuyu etkilemektedir. Araştırma, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yaşlılıkla ilgili kavramsal ve kuramsal çerçeve verilmiştir. Yaşlılığın sosyal boyutunun incelendiği ikinci bölüm, yaşlılık değerlendirmesinde etkili olan faktörleri, yaşlılıkla ilgili sosyal problemleri ve yaşlılığın kırsal ve kentsel alanlardaki görünümünü incelemek için oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde araştırmanın amacı ve kapsamı, önemi, yöntem ve teknikleri, problemleri ile evren ve örneklemine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde de derinlemesine mülakat tekniğiyle edinilmiş ve QSR NVivo 10 aracılığıyla betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiş verilerin yorumlaması yapılmıştır. Yaşlılar konusunda yapılan çalışmaların büyük kısmı; ekonomi, sağlık, hukuk, psikoloji gibi bilimler temelindedir. Araştırmanın özgünlüğü, yaşlılığa yönelik değerlendirmelerin toplumun her yaş kesiminden bireyleri tarafından nasıl şekillendiğinin; kırsal ve kentsel alanlar özelinde incelenmesidir. Araştırmanın sonucunda Türkiye'de yaşlılığa yüklenen olumsuz anlam tespit edilmiş ve gerekçeleriyle detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Elders, whose share in population are increasing every year, are not only affecting demographic characteristics; social characteristics have also begun to affect. Young people's, adults' and the elderly's perception towards elderness has become a subject that needs to be investigated. The meanings that individuals in different ages load to the elderness which is a period that expected to be lived under normal circumstances, are important. The perception towards elderly influences many aspects such as social integration and opportunities offered to elders. The research consists of four parts. Conceptual and theoretical scope for old age is given in the first chapter. The second chapter, which examines the social dimension of aging, is designed to examine the factors that affect aging, social problems related to aging and the appearance of aging in rural and urban areas.In the third chapter, the aim and scope of the research, its importance, methods and techniques, problems and samples are given. In the fourth chapter, the interpretation of data analyzed by descriptive analysis method through QSR NVivo 10 was obtained by in-depth interview techniques. Much of the work done on the elderly so far are based on economics, health, law, psychology. The originality of the study comes from the investigation on the perception towards elderness and how it is shaped by individuals from all ages including rural and urban areas. As a result of the research, the negative meaning attached to elderness in Turkey has been determined and detailed with reasons.