Beyşehir ve Derebucak (Konya) ilçeleri arasındaki mermer sahalarının jeolojik özelliklerinin, ekonomik potansiyelinin ve çevresel etkilerinin araştırılması
Investigation on geological features, economical potantial and environmental impact of marble area around Beyşehir and Derebucak (Konya)
  1. Tez No: 599458
  2. Yazar: BURAK UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL YILMAZ, DOÇ. DR. ŞEMSETTİN CARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma kapsamında mermercilik sektöründe üst seviyede tercih edilir renk ve dokusal özellikler sunan Beyşehir-Derebucak (Konya) havzasındaki kireçtaşı rezervlerinin yapısal, dokusal ve mineralojik karakterizasyonu yapılmış mermer ocak işletmelerinde fizibilite çalışmalarının önemi örneklerle vurgulanmış ve mermer ocak işletmelerinin çevresel etkileri ortaya konmuştur. Aynı zamanda Beyşehir-Derebucak havzasının mermer sahalarının ekonomik potansiyeli de değerlendirilmiştir. Beyşehir-Derebucak bölgesinde bulunan Dutdere formasyonuna ait kireçtaşları, dolomitik kireçtaşları, dolomitler ve Seyrandağı formasyonuna ait kireçtaşları cazip renk ve dokusal özellikleri ile mermer endüstrisinde ilk sırada talep görebilecek mermerlerdir. Karbonat kayaç rezervleri ülkemiz genelinde oldukça fazla olmasına karşın, mermer sektörünün talep ettiği özellikleri sunan rezervleri sınırlıdır. Bu rezervlerin önemli bir bölümü Toros Dağ kuşağı üzerinde yer almaktadır. Toros Dağ kuşağının merkezi kesiminde yer alan Beyşehir-Derebucak (Konya) çevresindeki otokton ve allokton konumlu kireçtaşı ve dolomitik kayaçlar bu rezervlerin bir bölümüne karşılık gelir. Çalışma alanında Seyrandağı kireçtaşlarının bej renkli seviyeleri ticari mermer potansiyeli taşımakta ancak yapısal özellikleri ekonomik olarak işletilmelerine uygun görünmemektedir. Dutdere formasyonunun uygun yapısal, dokusal ve mineralojik özellikler sunan bölümlerinde ekonomik mermer üretimi gerçekleştirilmektedir. Beyşehir-Derebucak (Konya) bölgesi potansiyel mermer sahalarında yapılacak ön çalışmalarla, yatırımlar esnasında oluşan gereksiz maliyet ve kayıpların önlenebileceği görülmektedir. Bu durum fizibilite çalışmalarının önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bölgedeki mermer potansiyelleri yerleşim yerleri için çevresel açıdan en az etkilerin yaşanacağı bir konumdadır.
Özet (Çeviri)
This study has focused on the structural, textural and mineralogical characterizations of limestone deposits of Beyşehir-Derebucak (Konya), that have very preferable colors and textures in marble industry. It also emphasises the importance of feasibility studies in marble quarries as well as demonstrates the environmental impacts of the marble quarries. From the financial aspect, the economical potential of Beyşehir-Derebucak marble area has also been evaluated. Limestones, dolomitic limestones and dolomites of Dutdere formation and limestones of Seyrandağı formation are such marbles that can be desired firstly in marble industry because of their attractive color and textural properties. Despite of the huge reserves of carbonate rocks generally in Our country, there is a limited amount of carbonate reserves that have the desired properties sought after in the marble sector. Taurus mountain belt has one of the important parts of these reserves. The limestones and dolomite rocks that belong to Taurus carbonate autochthon platform reside between Beyşehir-derebucak (Konya) destricts and are in the central part of this Taurus mountain belt. Seyrandağı limestones, the levels of beige color in the study area, have commercial marble potential, however their structural properties dont look appropriate to be operated economically. Economical marbles' production are conducted in areas which can supply proper structural, textural and mineralogical properties in Dutdere formation. It seems that unnecessary costs an losts caused by investments can be prevented by feasibility works that are conducted in potential marble fields in Beyşehir – Derebucak ( Konya) area. So it will indicate the prior importance of the feasibility works. On the other hand, Beyşehir-Derebucak marble potential has the least environmental impact on the area.