Çalışma hayatında iş kazalarının ve meslek hastalıklarının yeri: Adana'da tekstil sektörü üzerine bir uygulama
Work accidents and occupational diseases in work life: A practice on the textile industry in Adana
  1. Tez No: 469877
  2. Yazar: MELİKE ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye'de sanayileşme tabanı tekstil sektörü üzerine inşa edilmiştir. Ağır ve tehlikeli işler kapsamında yer alan tekstil sektörü emek yoğun bir sektör olarak nitelendirilmektedir. Sanayi toplumuna geçiş çalışma hayatında iş kazası ve meslek hastalığını önemli bir sorun olarak ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışma, tekstil sektöründe meydana gelen iş kazalarının ve meslek hastalıklarının çalışma hayatındaki önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca binlerce çalışanın ölmesine ve sakatlıklar nedeniyle işgöremez hale gelmesine ya da verimlilik ve üretim kayıplarına yol açan iş kazalarının ve meslek hastalıklarının etkenlerinin belirlenmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The structure of industrialization of Turkey has been built on the textile sector. The textile sector, which takes part with the scope of the heavy and dangerous works, is regarded as a labor intensive sector. Transition to industrial society reveals occupational accidents and occupational diseases as an important problem in working life. This study aims to reveal the importance of work accidents and occupational diseases in the textile sector. It provides the determination of the causes of occupational accidents and occupational diseases that cause thousands of employees to die or become disabled due to injuries or loss of productivity and production.