İslam Ceza Hukukunda uhrevî sorumluluk
Ethereally responsibility in Islamic Criminal Law
- Tez No: 469891
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KOŞUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
“İslam Ceza Hukukunda Uhrevi Sorumluluk”adlı bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, önemi, amacı ve kaynaklarına ilişkin bilgiler yer almaktadır. Burada çalışmanın amacı ve hangi kaynaklara başvurulduğu belirtilmektedir. Birinci bölümde sorumluluk ve ahiret kavramları tanımlanmış ve sorumluluk bölümlere ayrılarak anlatılmıştır. Ayrıca uhrevi sorumlulukla kusurlu ve kusursuz sorumluluk ilişkisine temas edilmiş ve kazaî ve diyanî hükmün uhrevi mesuliyete etkisi incelenmiştir. İkinci bölümde İslam hukukuna göre cezalar taksim edilmiş ve dünyada infaz edilen bir cezanın ahiretteki sorumluluğa etkisine yer verilmiştir. Bu alanda İslam hukukçularının görüşleri tüm taraflarıyla ele alınmış ve konuyu temellendirmedeki delillerinden bahsedilmiştir. Bununla beraber konuyla ilgisinden dolayı ceza infaz edildikten sonra İslam anlayışının suçluya yaklaşımı da anlatılarak çalışmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which is called, 'Ethereally Responsibility in Islamic Criminal Law' consists of an introduction and two chapters. In introduction, information related to subject of the research and its significance, purpose and resources are taken part in. In this part, aim of this study and reference resources are stated. In the first chapter concepts of afterlife and responsibility were defined and responsibility was explained with classifications. Besides, relation between ethereally responsibility and faulty-unfaulty liabilities and influence of juridical-religious rules on ethereally responsibility were mentioned. In the second chapter, punishments were categorized according to Islamic law and influence of a punishment which was carried out in this world on the responsibility in afterlife was handled. In this subject, views of Islamic jurists and their proofs concerned are widely mentioned. After all this study was finished, because of its relevancy, with a reference to viewpoint of Islam about criminal who punished after punishment.