Uluslararası Hukuka göre terörizmle mücadele ve Irak
Combating terrorism according to International Law and Iraq
- Tez No: 469899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Terörizm, özellikle küresel bir boyut kazandığı 11 Eylül saldırıları ardından dünya genelinde ağır bir tehlike olarak algılanmaya başlanmıştır. Uluslararası toplum ve onu şekillendiren kurallara ciddi bir tehdit oluşturan terörizm karşısında toplumların güvenlik duygusunu yitirmeye başlaması devletlerin ve uluslararası örgütlerin bu tehdit ile mücadele etmek için yeni düzenlemeler ve politikalar üretmesi zorunluluğunu da birlikte getirmiştir. Terörizmle mücadele alanının kavramsal ve içerik tartışmalarının yanında bazı ülkeler güçlüklerine sahip olduğu da ifade edilmelidir. Bunlardan en önemlisi alanın çok boyutlu olması ve kendine özgü koşullar taşımasıdır. Bir devletin mücadele yöntemine benzemeyeceği gibi bir terör örgütüyle mücadele başka bir terör örgütüyle mücadele için doğrudan uygulanabilecek bir örnek oluşturulamaz. Bu kendine özgülüğe rağmen denenmiş ve başarılı/başarısız olmuş mücadele yöntemleri diğer devletlerin terörizmle mücadele politikalarının belirlenmesinde önemli bir başvuru noktası olabilecektir. 11 Eylül'den sonra ABD'yi uluslararası siyasal sistemde geniş bir siyaset ve tek süper güç durumuna getirmiştir. ABD'nin“Ya bizimle berabersiniz ya da teröristlerle”bu yeni yapı içerisinde gerek global gerekse bölgesel anlamda herhangi bir gücün kendi hegomanyasına meydan okuma anlamına gelecek şekilde güç dengelerini alt üst etmesine izin vermek istemektedir. ABD'nin terör ve kitle imha silahları kavramlarının yan yana getirerek oluşturduğu yeni tehdit retoriği bağlamında ulaşmaya çalıştığı ABD'ye istediği yerel istediği zamanda uluslararası işbirliğine gerek duymadan saldırı düzenleme hakkı verdiği biçiminde ifadesini bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Terrorism began to be perceived as a serious danger throughout the world, especially after the attacks of September 11th, when it gained a global dimension. The beginning of the loss of the sense of security of the societies in the face of the international community and the terrorism that constitutes a serious threat to the rules that shape it has brought with it the necessity for states and international organizations to produce new regulations and policies to combat this threat. In addition to the conceptual and content discussions of the fight against terrorism, it should be stated that some countries have difficulties. The most important of these is that the area is multidimensional and has its own unique conditions. Just as a state can not be like a struggle, a struggle against a terrorist organization can not be an example that can be directly applied to combat another terrorist organization. Despite this peculiarity, tried and successful / unsuccessful methods of struggle could be an important point of reference for determining the policies of other states to combat terrorism. After September 11, the United States brought a new politics and a single superpower in the international political system. It wants to allow the US to overthrow the balances of power in this new structure, with“Ya with terrorists, with us”, meaning that any power in the global or regional sense will challenge its own hegemony. The United States has tried to reach the United States in the context of the new threat rhetoric it has created by bringing together the concepts of terror and weapons of mass destruction, and has given the United States the right to attack without the need for international cooperation.