Elektronik sektöründe e- atık ve farkındalığının tespitine yönelik bir araştırma
A survey aimed to determination of awareness of electronic waste in electronics industry
  1. Tez No: 469898
  2. Yazar: ÖZDEN ÜLGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONAY ZEKİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
2000‟li yılların başlayan teknoloji alanındaki devasa gelişimler elektrikli ve elektronik cihazlar günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline getirmiştir. Bu gelişime paralel olarak her geçen gün daha çok yeni ürün ve yeni modeller piyasaya yerini alıp, tüketimi arttırmaktadırlar. Her geçen gün artan elektrikli ve elektronik ürünlerle beraber bu ürünlerin atıkları da artmaktadır ve ömrü dolan elektrikli ve elektronik cihazların ne olduğu hakkında ise pek çok kişinin bir fikri bulunmamaktadır. Sonuçta insanlık bugün elektronik atık adı verilen yeni bir çöp türü ile karşı karşıyadır. Bu tez çalışmasında bu elektronik atıklara dair olarak, elektronik sektörü, sektöre hizmet eden lojistik ve tersine lojistik çalışmaları ile elektronik atıklar ele alınarak, Süleyman Demirel Üniversitesi mühendislik fakültelerinde okuyan öğrencilerin elektronik atıklar hakkında bilinç düzeyleri ele alınmıştır. Çalışma sonucunda: çalışmaya katılanların büyük çoğunluğu E-Atıklar konusunda bilgi sahibi olmadıkları, kullanım ömrü tamamlanmasına karşın e-atıklarını muhafaza ettiklerini, geri dönüşüm ya da elektronik atık konusunda alınacak vergilere karşı olduklarını, Türkiye‟de ve Isparta‟da elektronik atık probleminin olduğunu ve bunun için yeterli resmi gayrı resmi bilinçlendirme ve geri dönüşüm çalışması yapılmadığını, belirtmişlerdir. Ayrıca çalışma sonucunda katılımcıların, elektronik atıkların ekonomik olarak değerlendirilebilir olarak gördüklerini ve bu konuda daha çok çalışma yapılması gerektiğini düşündüklerini belirtmişlerdir. Çalışmaya katılanların büyük çoğunluğu elektronik atıkların hem çevre hem de insan sağlığı açısından zararlı olacağını düşünmektedirler ve bireysel olarak elektronik atıkların ayrıştırılamayacağını ya da değerlendirilemeyeceğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
With the enormous improvements in the field of technology, which started in the 2000's, electrical and electronic devices have become indispensable for our everyday life. In parallel with these improvements, a lot more new products attain a place in the market day by day, and this increases the consumption. With the increasing number of electrical and electronic products, the wastes of electrical and electronic equipments are also increasing. Also, many people have no idea what are the electrical and electronic equipments which are out of date. Eventually, mankind today is faced with a new kind of garbage called electronic waste. In this study, as to these electronic wastes; electronic sector, logistics serving to the sector, reverse logistic studies and electronic wastes are discussed. The level of awareness of electronic waste by students who are studying at engineering faculties of Süleyman Demirel University has been discussed. At the end of the study, the most of the participants stated that they are not informed of e-wastes; they are keeping their ewastes even though the gadgets are out of use; they are opposed to tax on recycling or electronic waste; there is an electronic waste problem in Turkey and in Isparta and there is not enough formal and informal awareness and recycling practices. At the end of the study, the participants also stated that they think electronic wastes can be evaluated economically, and there should be more studies about this subject as well. Many of the participants think that e-wastes are harmful for both environment and human health and they also state that electronic wastes can not be decomposed or evaluated on an individual basis.