Azerbaycan Cumhuriyeti'nde ombudsmanlık kurumu
Ombudsman institution in Azerbaijan Republic
- Tez No: 469905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELVETTİN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezin amacı; Azerbaycan ve bağlı Nahçıvan Özerk Bölgesi Ombudsmanlık kurumlarını, onların yapısını ve işleyişini incelemektetir. SSCB 1991 yılında dağıldıktan sonra Azerbaycan yeniden bağımsızlığını ilan edip kendi özgün yeni Anayasasını hazırlamıştır. 28 Aralık 2001 yılında Azerbaycan Anayasasında değişiklik yapan bir kanun ile Ombudsmanlık kurulmuştur. 2 Haziran 2002 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanının önerisi ve Milli Meclis Heyeti'nin onayı ile Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ilk Ombudsmanı seçilmiştir. Azerbaycan Ombudsmanlık kurumu, halkın yaşamının kolaylaştırılmasına ve idare ile yaşadığı sorunları daha iyi çözmesine katkı yapmaktadır. Çalışmada ombudsman kurumunu düzenleyen kanun Azerbaycan'da Ombudsman'ın oluşumu ve gelişimi, bugüne kadar olumlu veya olumsuz gelişmeler ele alınmıştır. (Çalışmanın devamında Avrupa'da Azerbaycan yasalarına özellikle de ombudsman yasalarına göre özel konuk statüsüne laik görülmesi ve güncel durumu incelenmiştir). Ayrıca, Ombudsman'nın dünyada ilk oluşumu ve Azerbaycan'da Ombudsman'ın oluşumu ele alınmıştır. Sonuç ve değerlendirme bölümünde, önceki bölümlerde incelenen veriler ışığında Azerbaycan Kamu Denetçiliği'nin yapısının ve siyasi grupların geleceğine yönelik bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the Ombudsmans, their structures and functioning in Azerbaijan and connected Nahcivan Autonomous Regions. After the collapse of the USSR in 1991 Azerbaijan declared its independence and prepared its own new Constitution. The Ombudsman was established by an amendment to the Constitution of Azerbaijan in December 28, 2001. The first Ombudsman of the Republic of Azerbaijan has been elected by the National Assembly on the base of the proposal of the President of the Republic of Azerbaijan on June 2, 2002. The Ombudsman of the Republic of Azerbaijan helps to make the lives of Azerbaijanian people convenient and to contribute to the solution of the problems the people may encounter with the administration. This study aims to review and examine the enactment regulating the Ombudsman, its establishment and development and the positive and negative aspects of the implementation till today. Besides, the special guest status of Azerbaijan and the Azerbaijan Ombudsman in Europe and its contemporary status are discussed. The invention of Ombudsman in the World and the establishment of the Azerbaijan Ombudsman are reviewed. Finally, in the result and evaluation section, in the light of date analyzed in the previous sections, the structure of the Azerbaijan Ombudsman and the future of political groups are assessed.