Explorations on X-self selectivity
X-kendini seçerlik üzerine incelemeler
  1. Tez No: 469936
  2. Yazar: TOYGAR KERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Bir sosyal seçim fonksiyonunun X-kendini seçerliğini, o fonksiyonun X kümesi ve bütün alt kümelerine göreceli olarak kendini seçer olması olarak tanımlıyoruz. İlgisiz seçeneklerin bağımsızlığı özelliğini sağlayan sosyal seçim fonksiyonlarının değişik türde sınama fonksiyonları kümelerine karşı kendini seçerliğini inceliyoruz. Gözlemliyoruz ki, belirli koşullar altında, verilmiş sosyal seçim fonksiyonunu, daha küçük bir sınama fonksiyonları kümesine karşı sınamak, daha büyük bir sınama fonksiyonları kümesine göre de kendini seçer olduğunu anlamamız için yeterli oluyor. Buna ek olarak, X-kendini seçerliğin, küme kesişimi ve birleşimi altında kapalı olduğunu gösteriyoruz. Bu özellik kendini seçerlik derecesi kavramına bizi götürüyor, bu da belirli koşullar altında verilmiş iki sosyal seçim fonksiyonunun kendini seçerliklerini karşılaştırmamıza olanak sağlıyor.
Özet (Çeviri)
X-self selectivity of a social choice function is de ned as being self selective relative to the set of test functions X and all of its subsets. We explore the self-selectivity of social choice functions which satisfy independence of irrelevant alternatives, against different kinds of sets of test functions. We observe that testing against a smaller set can be sufficient to deduce that a given social choice function is also self-selective relative to a larger set, under certain conditions. Moreover, we show that X-self selectivity is closed under set intersection and union. This leads to the notion of degree of self-selectivity, which allows us to compare the self-selectivities of two social choice functions under certain conditions.