Role of education in preventing domestic violence
Aile içi şiddetin önlenmesinde eğitimin rolü
  1. Tez No: 469937
  2. Yazar: RAMIZ ABDURAHIMOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAZİYE PELİN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada kadın eğitimi ve aile içi şiddet arasındaki ilişki zorunlu eğitim kanunundan yararlanılarak araştırılmaktadır. Bu politikanın etkilerini incelerken regresyon süreksizliği analizi ve araç değişken tahminleri kullandık. Kadınların eğitim süresinin yarım yıl arttığı bulunmuştur. Elde ettiğimiz bulgulara göre kadınların eğitim süresi arttıkça cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalma oranları azalmıştır. Eşler tarafından uygulanan psikolojik şiddet, sosyal ve finansal kontrol davranışlarında ise değişim görülmemiştir. Eğitim ve aile içi şiddet arasındaki ilişkinin en önemli unsurunun evlilik kurumu olduğu görülmüştür. Daha eğitimli kadınların boşanma oranları azalmış olup, eşlerini kendi iradeleri ile seçme olasılığının arttığı, ayrıca sosyo-ekonomik bakımdan daha iyi eşler ile evlendikleri bulunmuştur. Kadınların toplumsal cinsiyet normları hakkındaki tutumları iyileşmiş ve emek piyasasındaki pozisyonları değişmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationship between female education and domestic violence, utilizing a change in compulsory schooling law. We employ regression discontinuity design and instrumental variable estimation method to analyze the effect of the policy. The years of schooling for women has increased by a half-year. We find that increased years of schooling is accompanied by a decline in sexual violence and physical violence, while psychological violence, social control behavior and financial control behavior from partners remain unchanged. Among the underlying channels through which education translates into domestic violence, improvements in the marriage market seem dominant. Better educated women are found to be less likely to divorce and more likely to exercise their own marriage decision, and marry men with better socio-economic status. Women's gender attitudes have improved, while labor market outcomes remain unchanged.