Form and part through standard/non-standard duality
Standart/standart-olmayan ikilemi üzerinden bütün ve parça
- Tez No: 469959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞENYAPILI ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez araştırmasını iki yönlü bir yaklaşım ile şekillendirmektedir: yeni bir algoritma önermektedir, fakat önce algoritmanın değerlendirilebilmesi için gereken ilişkisel modelini kurmaktadır. Çalışma,“biçim”ve“parça”nın mimarlıktaki içsel ilişkisini,“standart”ve“standart-olmayan”kavramları üzerinden tartışmaktadır. Biçim bir objenin bütün şeklidir ve parça, biçimin sayısız bileşenleridir. Mimarlık için merkezi bir özellik olan“standart,”ve mimarlığa daha sonradan dahil olmuş, birçok biçimsel alternatiflerden oluşan“standart-olmayan”kavramları sahip oldukları biçimsel ve yapısal niteliklerinden dolayı çalışmaya dahil edilmişlerdir. Dört kavramın hepsi tarihsel bağlamları ve tektonik, seri-üretim, seri-özelleştirme gibi ikincil temalar ile ilişkilendirilerek incelenmiştir.“Standart”ve“standart dışı”kavramlarını“biçim”ve“parça”açısından daha fazla açıklamak için, mimarideki basit ana teknikler ve çeşitli geometrik oluşumlar da, yapılı örnekler aracılığıyla ele alınmıştır. Bunları temel alarak, dört parçalı bir bağıntı kurulmuştur. Bu bağıntı, dört kavramın önemli bir yorumlamasını ve kavramların birbirleriyle ilişkisini formüle etmekte ve bu sayede analitik bir çerçevesini oluşturmaktadır. Dört parçalı bağıntının son bölümünün bulguları üzerinden bir algoritma tasarlanmıştır. Algoritma, çeşitli parametreleri kullanarak dönel yüzeyler için birçok alternatif enfrastrüktür modeli oluşturabilmektedir. Bulgular, standardizasyon, malzeme kullanımı, basitlik ve kurulum kolaylığı açısından önemli avantajlar sunmaktadır. Algoritma, az miktarlarda farklılaştırılarak diğer üç bölüme de benzer şekilde uyarlanabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis formulates its research through a two-fold approach: it introduces a novel algorithm, but first it establishes the relationship model through which the assessment of the algorithm should be made. It discusses the intrinsic relation of“form”and“part”in architecture, through the analysis of concepts“standard”and“non-standard.”The form is the overall shape of an object and part is the numerous constituents of form.“Standard”-which is a central trait for architecture- and“non-standard”-a later introduction to architecture- consisting of various formal alternatives, are included for their important formal and constructional characteristics. All four concepts are studied in their historical contexts and in relation to secondary themes, like tectonics, mass-production, and mass-customization. Simple essential techniques and various geometric formations in architecture are also covered through built examples to further demonstrate the aspects of“standard”and“non-standard,”in terms of“form”and“part.”Based on these four concepts, a quadripartite relation is established. The relationship model formulates a significant interpretation and interrelation of the four concepts, hence creates an analytical framework. Through the findings of the quadripartite relation's last partition, an algorithm is devised. The algorithm can generate various alternative infrastructure models for surfaces of revolution through several parameters. The findings demonstrate essential advantages in terms of standardization, material use, simplicity and ease of assembly. The algorithm can be altered slightly to adapt to other three partitions.