The impact of the Kyoto Protocol on environmental efficiency: A sectoral analysis
Kyoto Protokolü'nün çevresel etkinlikteki rolü: Sektörel analiz
- Tez No: 469960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışması, 2000-2011 döneminde Kyoto ükelerindeki sektörel düzeydeki çevresel etkinlik kazanımlarını incelemektedir. İlk olarak, Kyoto ülkeleri için sektörel düzeydeki çevresel etkinliklik endeksleri, parametrik olmayan parçalı doğrusal bir teknoloji için veri zarflama tekniğiyle hiperbolik bir ölçü kullanılarak hesaplanmıştır. Kyoto Protokolü'nün sektörel düzeydeki çevresel etkinlik değişiklikleri üzerindeki rolü ampirik olarak incelenmiştir. Sonuçlar, Kyoto Protokolü'nün yürürlüğe girmesinden sonraki dönemlerde sektördeki çevresel etkinliğin iyileştiğini, bu iyileşmenin özellikle kirli sektörlerde görüldüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies sectoral level environmental efficiency changes in the Kyoto countries over the period 2000-2011. First, sectoral level environmental efficiency indexes for the Kyoto countries are computed by using a hyperbolic measure of technical efficiency in a non-parametric piece-wise linear technology. Second, the role of the Kyoto Protocol on environmental efficiency is empirically examine. The results showed that, sectoral level environmental efficiency is significantly improved, especially in dirty sectors, during the years following the Kyoto Protocol's entry into force.