E-ticaret ve e-ticarete ilişkin yasal düzenlemeler, muhasebeleştirilmesi ve TFRS 15 kapsamında incelenmesi
E-commerce and legistative regulations about e-commerce, accounting and researched within TFRS 15
  1. Tez No: 470003
  2. Yazar: CENGİZ OTUZOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İçinde bulunduğumuz son yüzyılda yoğun olarak yaşanan teknolojik gelişmeler beraberinde yeni ihtiyaçlar ve hizmetler ortaya çıkarmıştır. Değişen şartlara bağlı olarak ortaya çıkan bu gelişmelerden biri de E-Ticaret olgusudur. Her yerden alışveriş yapabilme imkanı sağlayan elektronik ticaret, boş zamana duyulan ihtiyacın arttığı günümüzde insanoğlunu önemli bir yükten kurtarmaktadır. Bunun yanında kapsamı, ürün ve sektör çeşitliliği hızlı bir şekilde değişim ve dönüşüm geçiren teknolojik yapıyla koşut olarak gelişen bu sektörde, vergi ve muhasebe işlemlerini kapsayan yasal mevzuat ile ilgili olarak sıkıntılar da yaşanabilmektedir. Bu sıkıntıların aşılabilmesi için son yıllarda Türkiye'de bir takım hukuki ve mali anlamda yasal düzenlemeler yapılmıştır. Bu çalışmamızın kapsamında, E-Ticaretin tanımı, kapsamı, Dünya ve Türkiye özelindeki örneklerinden ve muhasebeleştirme, kayıt nizamı ve hukuki mevzuatla ilgili olarak yapılan son düzenlemelerden bahsedilerek bunların uygulamadaki örnekleri ve bunlarla ilgili çözüm önerileri yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
New necessities and services are ensued with living intensively new technological improvements in the last century. Named of E-Commerce fact is also come up with depending on changing conditions and improvements. E-commerce is enabled to shopping at all of the location and rescued to an important load for human being within increased about needing a spare time today. This sector's products, diversities and contents are transformated rapidly with new technological improvements and new problems come up the law orders about tax and accounting. Legistator is also worked for get through these problems in recent years in Turkey. İn this study, defined as a electronic commerce and explained the contents and applicated about Turkey and World cases. Also mentioned about the new regulations about the law, audit, accounting rules and adviced about solutions to accounting applications and standards.