Antalya'da kurulacak olan bir otelin klima sisteminin otomatik kontrol elemanlarıyla donatılmasının ekonomikliğinin araştırılması
- Tez No: 47002
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EYÜP AKARYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Digital teknolojideki gelişmeler ve mikroelektronikteki ilerlemeler, bina otomasyon sistemlerinde bir devrim yaratmış durumdadır. HVAC, aydınlatma ve diğer bina sistemlerini geleneksel pnömatik cihazlar, zamanlayıcılar, anahtarlar, termostatlar gibi elemanlarla kontrol edersek belki iyi çalışıyormuş gibi görünebilir. Ancak, yavaş cevap verme, kalibrasyondaki kaçıklıklar, mekanik aşınma gibi bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenlerden dolayı Bina otomasyon sistemlerini kurmak gerekir. Bu çalışmada Antalya'da kurulacak olan bir otelin Bina otomasyon sistemi incelenmiş ve aynı zamanda bu sistemde kullanılan Enerji Yönetim Sistemleri açıklanmıştır. Birinci bölümde; Genel olarak Bina Otomasyon Sistemi tanıtılmıştır. ikinci bölümde; Bina Otomasyon Sistem Elemanları kısaca incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Bina Otomasyon Sisteminin Fonksiyonları açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; Antalya ilinde kurulacak olan otelin klima sisteminin Özelliklerine değinilmiştir Beşinci bölümde; Oteldeki klima sisteminin bina otomasyonuna uygulanması incelenmiştir. Altıncı bölümde; Oteldeki Bina Otomasyon Saha Elemanları açıklanmıştır. Yedinci ve son bölümde ise Bina Otomasyonu Fiat Analizi ve enerji korunmasında rol oynayan enerji yönetim sistemleri incelenmiştir. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY Developments on digital tecnology and microelectronics caused an evolution on building control systems. If we control the HVAC, lights and other building systems with traditional pneumatical control equipments, timers, switches, thermostats etc. they could seem operate well. But it cause some disadvantages like slowly responsing, error on calibration, low comfork condition level. Against this problems there is the so called Building managementsystem. In this study, Building management system of a Hotel in Antalya is presented. And also Energy Management Systems of this hotel and this system, are explained. In the first chapter; Building Management System is presented generally. In the second chapter; brief descriptions of Building Management System's devices, are studied. In the third Chapter; The Functions of Building Management System are explained. In the fourth chapter; the peculiarities op HVAC systems which installed an otel in Antalya are explained. In the fifth chapter; to apply of building management system of HVAC in the otel is studied. In the sixth chapter; Field Devices of Building Management System m the otel are explained. In the seventh and final chapter; cost analysis of applied Building Management system m the otel and Energy Management Systms which supplied energy saving are studied. vm