Kesirsel türev yardımıyla tanımlanmış analitik ve bi-ünivalent fonksiyonların bir alt sınıfı
A subclass of analytic and bi-univalent functions defined by fractional derivative operator
- Tez No: 470078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP SÜMER EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde kesirsel türev kullanılarak analitik ve bi-ünivalent fonksiyonların yeni bir altsınıfı tanımlanmış ve bu altsınıfa ait fonksiyonların katsayıları için üst sınırlar bulunmuştur. Yapılan bu tezin okuyucu için anlaşılabilir olması amacıyla öncelikle karmaşık fonksiyonlar kuramının temel tanım ve teoremleri verilmiştir. Ardından ünivalent fonksiyonlar teorisinin temelini oluşturan tanım ve teoremlere yer verilerek, ünivalent fonksiyonların bazı önemli alt sınıfları tanıtılmıştır. Ayrıca kesirsel analiz ve Faber polinomları hakkında gerekli bilgiler verilerek tezde tanımlanmış olan sınıfın anlaşılabilirliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, using fractional derivative a new subclass of analytic and bi-univalent functions is defined and upper bounds for the coefficients of the functions belonging to this subclass are found. In order to make this thesis understandable to the reader, the basic definitions and theorems of the theory of complex functions are given first. After then, giving the definitions and the theorems underlying basis of the theory of univalent functions, some important subclasses of univalent functions are introduced. Furthermore, by providing the necessary information about fractional calculus and Faber polynomials, understandability of the class defined in the thesis is provided.