Viskoelastik denklem sisteminin çözümlerinin patlaması
Blow up of solutions for a system of viscoelastic equation
- Tez No: 470079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezin ilk bölümünde diferansiyel denklemler hakkında bilgi verilmiş olup basit anlamda blow up ve konkavlık karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde denklem hakkında bilgi verilecek olup çözümlerin patlaması ile ilgili günümüze kadar yapılan çalışmalar tarihi gelişimiyle ele alınmıştır. Üçüncü bölümde tez boyunca gerekli olan temel tanım, teorem ve eşitsizlikler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise zayıf dampig terim içeren viskoelastik denklem sisteminin pozitif başlangıç enerjisi için çözümlerinin patlaması çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, differential equations are given, but in a simple sense, blow up and concavity are compared. In the second chapter, the historical developments of the blow up of solutions are investigated. In the third chapter, the basic definitions, theorems and inequalities that will be used in this thesis are provided. The fourth chapter is weak damping terms that contain the blow up of solutions for a system of Viscoelastic wave equation for positive initial energy is studied.