Diyarbakır ve bingöl illerinin Dytiscidae (Coleoptera) faunasına ait bazı türlerin moleküler yapılarının araştırılması
The determination of molecular structure of Dytiscidae (Coleptera) fauna belong to some species of Diyarbakir and Bingol provinces
  1. Tez No: 470086
  2. Yazar: RAMAZAN ÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜVEN, YRD. DOÇ. DR. MEDENİ AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Bingöl ve Diyarbakır illerinden Eylül 2016 ile Mayıs 2017 dönemlerinde toplanan Dytiscidae familyasının 9 cinsine ait 19 türün PCR yöntemiyle MtDNA örnekleri elde edilerek moleküler düzeyde araştırılmıştır. Bu türlerin mitokondriyal COI genlerinin mükleotit sekansları ve PCR genomik dizileri moleküler belirteç olarak kullanıldı. Mitokondriyal DNA dizi analizleri BLAST taraması yoluyla yapıldı. 19 türe ait mitokondriyal COI gen dizileri, türlerin tanımlamasında kullanılan MEGA 7.0 programı yardımı ile filogenetik soy ağacı oluşturularak benzerlikleri karşılaştırıldı. Türlerin yakınlık dereceleri, Neighbour Joining (NJ) ve Minimum Evolution (ME) soy ağaçları kullanılarak belirlenmeye çalışıldı. Analiz sonuçlarına göre; Agabus faldermanni Zaitzev (1927) sisteme kayıtlı nükleotid dizileriyle %100 örtüşürken, bu değer; Agabus biguttatus (Olivier, 1795), Agabus bipustulatus (Linnaeus, 1767), Agabus conspersus (Marsham, 1802), Agabus glacialis Hochhuth, 1846, Agabus nebulosus (Forster, 1771), Bidessus calabricus Guignot, 1957, Hydroglyphus geminus (Fabricius, 1792), Hydroporus planus (Fabricius, 1782), Hydroporus pubescens (Gyllenhal, 1808), Ilybius chalconatus (Panzer, 1796), Laccophilus minutus (Linnaeus, 1758), Laccophilus poecilus Klug, 1834 ve Nebrioporus stearinus suavis (Sharp, 1882) türlerinde %99; Hydroporus discretus Fairmaire and Brisout, 1859, Hydroporus tessellatus (Drapiez, 1819) ve Scarodytes halensis halensis (Fabricius, 1787) türlerinde %98; Hydroporus palustris (Linnaeus, 1761) ve Liopterus haemorrhoidalis (Fabricius, 1787) türlerinde %97 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 19 species belong 9 generaof family Dytiscidae were collected from Bingöl and Diyarbakir provinces between September 2016 and May 2017. DNA from these species were extracted and amplified by using PCR method. The nucleotide sequences of the mitochondrial COI genes of these species were analysed and the PCR genomic sequences of the COI gene were used as molecular markers. Mitochondrial DNA sequence analysis was carried out by BLAST screening. 19 Mitochondrial COI gene sequences of these species were compared and phylogenetic tree was built by using MEGA 7.0 programme, used for the species identification. DNA sequences by using two different analyzed methods were analyzed with Neighbor-joining and Minimum Evolution methods. The nucleotide sequence analysis showed that the similarity of specimens collected from various locations in Bingöl and Diyarbakir provinces were as below: %100 similarity to Agabus faldermanni (Zaitzev (1927), 99% similarity to Agabus biguttatus (Olivier, 1795), Agabus bipustulatus (Linnaeus, 1767), Agabus conspersus (Marsham, 1802), Agabus glacialis (Hochhuth, 1846), Agabus nebulosus (Forster, 1771), Bidessus calabricus (Guignot, 1957), Hydroglyphus geminus (Fabricius, 1792), Hydroporus planus (Fabricius, 1782), Hydroporus pubescens (Gyllenhal, 1808), Ilybius chalconatus (Panzer, 1796), Laccophilus minutus (Linnaeus, 1758), Laccophilus poecilus (Klug, 1834) and Nebrioporus stearinus suavis (Sharp, 1882); 98% similarity to Hydroporus discretus Fairmaire and Brisout, 1859, Hydroporus tessellatus (Drapiez, 1819) and Scarodytes halensis halensis (Fabricius, 1787); 97% similarity to Hydroporus palustris (Linnaeus, 1761) and Liopterus haemorrhoidalis (Fabricius, 1787).