Balıklıgöl (Şanlıurfa) ve Fırat nehrindeki Barbus luteus Heckel, 1843 türünde oksidatif stres parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of oxidative stress parameters in Barbus luteus (Heckel, 1843) specie in Balikligol (Sanliurfa) and Atatürk Dam Lake (Euphrate river)
- Tez No: 470124
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT AHMET OYMAK, YRD. DOÇ. İSMAİL KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son yıllarda çevresel stres faktörlerinin sucul canlılar üzerindeki etkileriyle ilgili birçok çalışma yapılmaktadır. Artan çevre kirliliğine baktığımızda araştırmacılar, çevresel kirliliğin etkilerini sucul canlılar üzerinden anlamaya çalışmaktadır. Sucul canlılar içinde de çevresel etkilere en hızlı cevap veren ve kendi fizyolojisinde yansıtan en önemli canlı balıklardır. Bu çalışmada, Balıklıgöl ve Fırat Nehrin'de yaşayan Barbus luteus (Heckel, 1843) türüne ait oksidatif stres parametreleri incelenmiştir. Oksidatif stres parametre ölçümleri, oksidatif stres belirlemede kullanılan kitler ile yapılmıştır. Kan serumlarında SH, GSH, TAS, TOS, OSI, FRAP, LPO ve AOPP düzeyleri hesaplanmıştır. Balık serumlarından okunan bu oksidatif stres parametreleri ile çevresel faktörlerin balıklarda oluşturduğu stres etkileri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, several studies have been conducted regarding the effects of environmental stress factors on aquatic creatures. As we viewed increasing environmental pollution, researchers try to understand the effects of environmental pollution through aquatic biota. Amongst the all aquatic creatures, the fish are the most crucial creature giving the fastest respond to environmental factors and reflecting in its physiology. In this study, oxidative stress parameters of Barbus luteus (Heckel, 1843) in habiting in Balıklıgöl and Fırat River (Euphrates) were investigated. Oxidative stress parameters were measured with the criteria used for determination of oxidative stress. SH, GSH, TAS, TOS, OSİ, FRAP, LPO, and AOPP in blood serum were calculated. In addition, length, weight, and age of the fish were determined. With the oxidative stress parameters revealed from serums of the fish, the effects of stress caused by environmental factors on the fish were found.