Turizm sektöründe yabancı peynirlere alternatif olarak geleneksel Türk peynirlerinin yer almasına ilişkin sektör temsilcilerinin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the views of sector representatives that traditional Turkish cheese takes part as an alternative to foreign cheese in tourism sector
- Tez No: 470161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsanoğlu için beslenme fizyolojik ihtiyaçların başında gelir. Peynir ise beslenmenin temel kaynaklarından bir tanesidir. Tarihi binlerce yıl önceye dayanan ve mutfaklarda tüm öğünlerde karşımıza çıkan peynirin turizm sektöründe kullanılması, tüm yönleriyle araştırılması gereken bir olgudur. Gastronomi alanında ise peynir sadece yenilip tüketilen bir nesne değil; araştırılan, yerinde gözlenen, geçmiş tarihi incelenen, coğrafi işaret almış önemli bir besindir. Bu çalışmada anket uygulaması yapılarak, turizm sektöründe yabancı peynirlere alternatif olarak geleneksel Türk peynirlerinin yer almasına ilişkin sektör temsilcilerinin görüşleri alınmıştır. Araştırma kapsamında Türkiye'nin farklı bölgelerindeki yıldızlı otellerde çalışan mutfak, yiyecek içecek müdürlüğü ve satış ve pazarlama departmanlarında çalışan bireylerin fikirleri alınmıştır. Toplamda 80'i erkek 20'si kadın 100 farklı sektör temsilcisi ile görüşmeler yapılmıştır. Katılımcıların vermiş oldukları cevaplar sonucunda geleneksel Türk peynirlerinin tercih edilme durumları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Katılımcılar kültürel zenginliğimizin, kültürel mirasların devamlılığı konusunda yapılan farkındalık çalışmamıza olumlu tepkiler göstermiş ve kültürel bakımdan, lezzet ve turizm açısından yerel peynirlerin sunumunu tercih edebileceklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
For human beings, nutritious is at the forefront of physiological needs. And cheese is one of the most basic foods of the nutritious. The usage of cheese which dates back to thousands years ago and we see in all the meals are a fact that has to be searched. In the field of gastronomy, cheese is not only a consumed object, but also it is one of the most important food that is searched, observed in situ, analyzed its history and signed geographically. In this study, questionnaires were applied and the opinions of the sector representatives that traditional Turkish cheese takes part as an alternative to foreign cheese in tourism sector were taken. Within the scope of the research, opinions of the individuals who work at the department of the kitchen, catering management and sales and marketing in star hotels that are in the different regions of Turkey were taken. In the aggregate, 20 female and 80 male totally 100 different sector representatives were interviewed. As a result of the answers which were given by the participants, it was tried to find out the preferences of the traditional Turkish cheese. Participants have responded positively to our field project which has been conducted with the aim of raising the awareness of the sustainability of our cultural wealth and heritages. Additionally the participants have specified that thanks to its taste they might hereafter prefer to serve the local cheese in accordance with cultural and touristic purposes.