Dijitalleşme sürecinde dönüşen kültür ve yaşam tarzları: Kuşaklar üzerine bir tipoloji araştırması
Culture and lifestyles transformed in the process of digitization: A typology research on generations
- Tez No: 470216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVA ERSÖZ KARAKULAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Sanayi devrimi sonrası yaşanan gelişmeler hem toplumsal yapı hem de teknolojik yapı üzerinde büyük değişimler yaşanmasına katkı sağlamaktadır. Tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş süreci ile birlikte bireylerin toplum içindeki sosyal ve ekonomik yapıları değişmiştir Teknolojik gelişmeler, toplumasl yapıda köklü değişikliklere etken olabilecek iletişim biçimlerini de berab erinde dönüştürmektedir. İletişim teknolojilerinin gelişmesi sonucu dünya da bir bütünleşme yaşanmakta ve küreselleşme kavramını ortaya çıkarmaktadır. Özellikle 1990'larda internet teknolojisinin halkın kullanımına açılması ve kullanımının hızla yaygınlaşması iletişim teknolojileri için de bir mihenk taşı olmuştur. İnternetin yaygın kullanımı yeni iletişim biçimleri için yeni iletişim araçlarının geliştirilmesine sebep olmakta ve taşınabilir bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı televizyonlar geliştirilmiştir. Bu teknolojik aletlerin yaygın kullanımı yeni medya kavramını ortaya çıkarmaktadır. 2000'li yıllarda sosyal medya araçları olarak isimlendirilen bir çok uygulama geliştirilmiş ve insanların kullanımına açılmıştır. Tüm bu teknolojik gelişmeler bireylerin yaşam biçimlerinde köklü değişikliklere sebep olmakta ve gerek kişilik yapıları gerekse hayatı yorumlayış biçimlerinde ciddi değişiklikler yaşanmaktadır. Tüm bu teknolojilerin ileri yaşlarda gören, bu teknolojik gelişmeler ile birlikte büyüyen ve bu teknolojiler geliştikten sonra dünyaya gelen üç farklı kuşak değişik oranlarda dijital kültür diye adlandırabileceğimiz bu kültürel değişmelerden farklı oranlarda etkilenmektedir. Bu çalışmada kuşaklar üzerine bir araştırma yapılmıştır ve X,Y,Z kuşaklarına uygulanan anket çalışması ile dijital kültürün biçimlendirdiği; pre-tekno birey, tekno birey ve post-tekno birey olarak isimlendirilen birey tipolojileri ortaya çıkartılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The developments after the Industrial Revolution contribute to great changes in both the social structure and the technological structure. Along with the transition from the agricultural society to the industrial society, the social and economic structures of individuals have changed in the society. Technological developments have also transformed the forms of communication that can have a major impact on the social structure. In the world of communication technologies, an integration is taking place and the concept of globalization is revealed. Particularly in the 1990s, the opening up of Internet technology to the public use and its widespread use became a milestone for communication technologies. The widespread use of the Internet has led to the development of new forms of communication for new tools of communication and the development of portable computers, smartphones, tablets and smart TVs. The widespread use of these technological tools reveals the concept of new media. In 2000, a number of applications, called social media tools, have been developed and made available to people. All these technological developments cause fundamental changes in the way of life of the individuals and there are serious changes in both the ways of interpreting life and personality structures. Three different generations of people who see all these technologies at an advanced age, who grow up with these technological developments and who were born after these technologies are developed, are affected at different rates by these cultural changes that we can call digital culture at different rates. In this study, the research was carried out on generations and by a digital culture with aquestionnaire applied to the X, Y, Z generations; individual typologies formed by digital culture who are called pre-techno individuals, techno individuals and post-techno individuals are revealed.