Lean as an innovative method in english language teaching to increase learner's reading and writing skills
Öğrencilerin okuma ve yazma becerilerini gelştirmek için ingilizce dili eğitiminde yenilikçi bir yöntem: Lean
  1. Tez No: 470245
  2. Yazar: HUNAR NASİH M. FARAJ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ YALÇIN TILFARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İngilizce öğrenenlerin ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılan farklı öğretim yöntemleri İngilizce dil sınıflarında tartışmalı bir konu haline gelmiştir. Yenilikçi bir yöntem olan lean methodu, öğrenmeyi sağlamak için etkili bir dil öğrenme yaklaşımı sunar. Burada dikkat edilmesi gereken şey bunun nasıl ele alınacağıdır. Öğrenimi keyifli kılmak ve öğretmenlerin istedikleri hedefe ulaşmaları için etkili öğretim yöntemleri kullanmak gerekir. Bu çalışmada, İngilizce öğreniminde yenilikçi bir öğrenme metodu olan lean methodunun, öğrenenlerin okuma ve yazma becerileri üzerine uygulanmasının etkileri araştırılmıştır. Bir uygulama ve kontrol grubuyla birlikte, ön test yarı deney modeli kullanıldı. Deney grubuna ön testten sonra 12 hafta bu method uygulanırken, kontrol grubunda lean metoduyla ilgili herhangi bir uygulama yapılmadı. Analizler, araştırmaya katılan bir karma lisedeki 56 öğrenciye uygulanmıştır. Buna ek olarak, lean uygulamadan önce öğrencilere tanıtıldı, ayrıca hedefleri belirlemek için katılımcılar arasında dağıtıldı. İstatistiksel analizler, betimsel istatistikler ve t testleri kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Different methods of teaching have become a controversial topic in English language classrooms as the needs of the English learners should be met. Lean as an innovative method offers an effective language learning method to cater for learning. To exhilarate learning, teachers need to use effective methods of teaching to achieve what target they do want to reach. The current study investigated the impact of applying lean as an innovative method of teaching English on learners' reading and writing skills in English language teaching. A pre-post-test quasi-experimental design was used with a treatment and control group. The experimental group was given the treatment after the pre-test for 12 weeks, while the control group received no lean treatment. The analyses were conducted on 56 students from a coeducational high school participated in the study. Additionally, lean was introduced to the students before applying it as a method of teaching, it was also distributed among the participants to identify their goals. Statistical analyses were carried out using descriptive statistics and t tests.