Van bölgesindeki doğal pomza taşının bazı ağır metallerin adsorpsiyonunda kullanılması
Using natural stone pumi̇ce in van region on adsorption of some heavy metals
- Tez No: 398777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ALKAN, YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Doğada bulunan ancak hızla artan endüstriyel faaliyetler sonucu su, toprak, hava ortamındaki miktarları her geçen gün artan ağır metallerin toksik etkileri ve çevreye verdiği zararlar nedeniyle önem arz etmektedir. Doğal sulak alanlarda kontrolsüz endüstriyel atıkların sonucu olarak karşımıza çıkan ağır metaller yalnızca su kütlesinde değil, sulak alanların yapısında birikebilir. Bulundukları ortamlarda birikebilen ağır metaller, canlı yaşamı için toksik etkiler gösterebilmektedir. Pomza, kimyasal etkenlere karşı dayanıklı olan ve volkanik olaylar sonucunda meydana gelmesi nedeniyle gözenekli yapıya sahip bir kayaçtır. Volkanik olaylar sonucunda oluşan kayacın ani soğuması ve gazların hızlı terk etmesi ile pomzalar gözenekli bir yapı kazanmıştır. Bu gözenekler sayesinde ısı ve ses yalıtımı oldukça yüksek kayaçlardır. Pomzayı diğer kayaçlardan ayıran en önemli özelliği farklı renklerde bulunabilmesi, gözenekli yapıları ve yapısında kristal suyunun olmamasıdır. Adsorpsiyon çalışmaları, Van Pomzası ile yapılmıştır. Suyun önemli fizikokimyasal özelliklerinden biri olan pH=5'deki adsorpsiyon mekanizması üzerinde değişen metal konsantrasyonlarının ve sıcaklığın etkisi araştırılmıştır. Böylelikle pH 5'de ağır metaller ile Van Pomzası arasında farklı adsorpsiyon davranışları olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Toxic effect of heavy metals their increasing quantities in air, soil and water environments, because of growing of industrial actives, must take into consideration since they harm to environment. We come across heavy metals in natural wetlands as result of uncontrolled industrial wasted. Heavy metals that can accumulate easily in their environments may show toxic effects. Pumice, accruing as result of volcanic events and durable against chemical factors, is a rock that has porous structure. Pumices have a porous structure because of sudden cooling of the rock and sudden leaving of gases a result of volcanic events. Thanks to these pores, pumices heat and sound insulation are quite high. The most distinctive feature of pumice from other rocks is that it has different colors and there is not crystal water in its porous structure. Adsorption studies are applied with Van Pumiceat pH = 5, the adsorption mechanism and changing metal concentration. As result of these researches, it has been found that there are different adsorption movements at pH 5 between heavy metals and Van Pumice.