Memorat türü ve Adana memoratları
Memorate genre and memorates of Adana
- Tez No: 470283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Sözlü anlatı türleri arasında Avrupa ve Amerika folklor çalışmalarında yerini diğer türlere göre yeni edinmiş memoratlar her ne kadar şahsi tecrübe anlatıları olarak tanımlanmış olsa da kavramın kapsamı hakkında pek çok sorunu da beraberinde getirmiştir. Son yüzyılımızın tartışmalarına konu olan memoratlar halk inançlarının çalışılması için en kıymetli anlatı türü olduğunun altı çizilmesiyle hem bir dönüm noktası hem de yeni bir tartışma alanı başlamıştır. Gerek Amerikan halkbilimcilerin gerekse Avrupalı halkbilimcilerin konu üzerindeki görüşleri, çalışmaları bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu çalışma, geçmişten günümüze kadar memorat kavramı üzerinde süregelen tartışmaları içine alarak saha çalışmasıyla birlikte elde edilen metinlerin sınıflandırılmasıyla kavram üzerinde çeşitli analizleri barındırmaktadır. Birinci bölümde, memorat kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde, Adana memoratları sınıflandırılmış ve incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise derlenen metinler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Memorates, which have more recently been placed in European and American folklore studies compared to other oral narrative types, have brought a lot of questions about the content of the concept though defined as personal experience narrations. Having been a subject of discussion in the last century, memorates have initiated both a turning point and a new area of discussion with the emphasis of its being the most valuable narration type for studying on folk beliefs. The studies and opinions of both American and European folklorists on the subject provide a basis for this study. The study consists if various analyses of the concept by categorizing the texts obtained from field studies on the discussion of concept memorates from past to present. In the first chapter, the concept of memorat was examined. In the second chapter, memorates of Adana are classified and examined. In the third chapter, collected texts are given.