Atatürk kitaplığı bel_yz_k.1589 numarada kayıtlı şiir mecmuasının MESTAP'a göre tasnifi
Classification of poem collection's numbered bel_yz_k.1589 in the Ataturk library of Turkey according to MESTAP
  1. Tez No: 470284
  2. Yazar: ABDULLAH UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Mecmualar, farklı kişilere ait metinlerin veya metin parçalarının bir araya getirildiği eserler bütünüdür. Şiir mecmuaları, klâsik edebiyat araştırmalarına kaynaklık eden önemli malzemelerdendir. Bu mecmualar, derlendikleri dönemin edebî beğenisini, şairlerini ve şiirlerini ortaya koyarlar. Ayrıca mecmualar, divanı bulunmayan ya da başka kaynaklarda adı geçmeyen şairlerin şiirlerini ihtiva ettiklerinden edebiyat tarihimiz için önemlidirler. Şiir mecmuaları antoloji niteliğinde eserler olup yazarının kişisel zevkini ortaya koyar. Kütüphanelerde genellikle“Mecmua-i Eş'âr”ya da“Mecmuatü'l-Eş'âr”adlarıyla kayıtlı olan şiir mecmuaları arasında, özellikle klâsik şiirimize ait belirli nazım şekillerini ve türlerini bir araya getiren mecmualar da bulunmaktadır. Çalışmaya konu olan bu şiir mecmuası 71 varaktır. Mecmuada 169 şiir bulunmaktadır. Şiirlerin tamamı aruz vezni ile yazılmıştır. Mecmua çoğunlukla gazel ve kasidelerden oluşmaktadır. Tertipli değildir. Ne zaman ve kim tarafından yazıldığı tespit edilemeyen mecmuada Koca Râgıb Paşa, Haşmet, Hoca Neş'et ve İzzet Ali Paşa'nın şiirleri yer almaktadır. Mecmua oldukça sadedir, sanatsal özelliklere çok dikkat edilmeden intinsah edilmiştir. Metin harekesizdir. Siyah mürekkeple, her sayfada iki sütun olacak şekilde düzenlenmiştir. Atatürk Kitaplığı Bel_Yz_K.1589 numarada kayıtlı bu şiir mecmuasının tamamı çeviri yazı olarak verilmiş, ayrıca“Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi”ne (MESTAP) göre tasnif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mecmua means that“the works collected literary works belonging to diverse poets”. Poem mecmuas show the personal taste of the respective author by being works with antologic character. Moreover they give us information about thr literary style and the taste of the corresponding time. Additionally those poem mecmuas enable you to reach further poets as well as poems which you cannot find in other poem-collections or academic works Among the mecmuas in the libraries save as“Mecmua-i Eş'âr”or“Mecmuatü'l- Eş'âr”, there are the poem mecmuas (poem collections) consisting of significant poetry species and forms. This journal of poetry, which is the subject of the study, has 71 pages. There are 169 poems at the journal. All of them are written in aruz prosody. Journal is mostly composed of ghazals and qasidas. It is not organized. The poems of Koca Râgıb Paşa, Haşmet, Hoca Neş'et ve İzzet Ali Paşa are in the journal, that could not be determined when and by whom it was written. The journal is quite plain. The script does not have vowel signs (hareke). It is copied in black ink. Each pages have double columns. In this study the poem collection numbered Bel_Yz_K.1589 in the Ataturk Library of Turkey classified according to The Project Systematic Classification of Mecmua's (MESTAP).