TMS/TFRS ve VUK çerçevesinde ölçüm esasları ve finansal tablolar üzerine bir inceleme
Evaluation in framework of TAS/TFRS and tax procedure code and an investigation on financial tables
  1. Tez No: 470282
  2. Yazar: MEHMET YÜCENURŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
Küreselleşmenin hızlı bir şekilde hayatın her alanında etkisini göstermesi, ortak bir finansal raporlama standartlarının oluşturulmasına ve uygulanmasına yönelik gelişmeleri beraberinde getirmiştir. Türkiye'de ise Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından yayınlanan finansal raporlama standartlarının birebir çevirisi olan Türkiye Muhasebe Standartları yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Türkiye Muhasebe Standartları (TMS), mevcut muhasebe uygulamaları ve finansal raporlama sistemine önemli değişiklikler getirmektedir. Bu değişiklikler ile birlikte işletmeler hem TMS uyarınca ticari karı hem de Vergi Usul Kanunları (VUK) uyarınca mali karı hesaplamak durumundadırlar. Bu çalışmanın amacı; TMS/TFRS ve VUK uyarınca değerleme işlemlerini ve finansal tablolara etkisini incelemektir. Bu bağlamda, çalışmanın amacı doğrultusunda örnek uygulama gerçekleştirilmiş ve finansal tablolara etkisi ortaya konulmuştur. Yapılan incelemeler sonucunda TMS/TFRS ve VUK uyarınca oluşan farklar açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada, ticari kar – mali kar arasındaki fark sonucunda ortaya çıkan ertelenmiş vergi varlığı/yükümlülüğü uygulamalarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that globalization has a rapid impact in all areas of life has brought improvements to the formulation and implementation of a common set of financial reporting standards. In Turkey, Turkish Accounting Standards, which is the unilateral translation of the financial reporting standards issued by the International Accounting Standards Board have been published and entered into force. Turkish Accounting Standards (TAS) introduces significant changes to existing accounting practices and financial reporting systems. Together with these amendments, firms are required to calculate both their commercial profit according to Turkish Accounting Standards and the financial profit according to the Tax Procedural Code. The purpose of this study is to examine the valuation transactions in accordance with TAS / TFRS and Tax Procedural Code and their effect on financial statements. In this context, a sample application are carried out in line with the aim of the study, and the effects on financial table are put forward. As a result of the examinations the differences between TAS / TFRS and Tax Procedural Code are tried to be explained. In addition, the study also included the applications of deferred tax assets / liabilities resulting from the difference between commercial profit and financial profit.