Nepotizm ve psikolojik sözleşme ihlallerinin üretkenlik karşıtı iş davranışlarına etkisi
The effects of nepotism and psychological contract breach on counterproductive work behaviors
- Tez No: 542452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN GAMZE BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, Nepotizm ve Psikolojik Sözleşme İhlalleri'nin, Üretkenlik Karşıtı İş Davranışları'na etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Türkiyenin Doğu Akdeniz bölgesinde yer alan Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren tekstil firmalarının çalışanları üzerinde yapılmıştır. Örneklem grubunu 482 tekstil çalışanı oluşturmaktadır. Çalışmada anket yöntemi kullanılarak elde edilen veriler SPSS 21 programında analiz edilmiş ve bulgulara dayanarak yorumlanmıştır. Elde edilen verilere göre psikolojik sözleşme ihlalleri ve nepotizm ile üretkenlik karşıtı iş davranışları arasında zayıf düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak yapılan analizlerde psikolojik sözleşme ihlalleri ve nepotizmin, üretkenlik karşıtı iş davranışları üzerinde zayıf düzeyde pozitif ve anlamlı bir etkisinin bulunduğu sonucuna varılmıştır. Psikolojik sözleşme ihlali ve nepotizm algılamalarında meydana gelen artışlar üretkenlik karşıtı iş davranışlarının da artmasına neden olmaktadır. Üretkenlik karşıtı iş davranışlarının işletmelere olan zararları düşünüldüğünde, yöneticilerin psikolojik sözleşme ihlali ve nepotizm ile mücadele etmeleri gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of Nepotism and Psychological Contract Violations on Counterproductive Work Behavior. The research was carried out on the employees of textile companies operating in Kahramanmaraş province located the Eastern Mediterranean Region of Turkey. The sample group consist of 482 textile employees. The data obtained by using the survey method were analyzed in SPSS 21 program and interpreted based on this findings. According to the data obtained, it was found that there was a weak, positive and significant correlation between Nepotism, Psychological Contract Violations and Counterproductive Work Behavior. Therefore, In the analyzes, it was concluded that the Nepotism and Psychological Contract Violations had a weak, positive and significant effect on the Counterproductive Work Behavior. Increases in perceptions of Nepotism and Psychological Contracts Violations also lead to an increase in Counterproductive Work Behavior. Considering the damages of Counterproductive Work Behaviors to the enterprises, it has been concluded that the managers should struggle against Nepotism and Psychological Contract Violations.