Küresel kentler bağlamında limanlar: Galataport örneği
Waterfronts in context of global city: Case of Galataport
- Tez No: 470299
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmanın temel amacı, küreselleşme ve neoliberal politikaların kent ve kent mekânı üzerinde ne türden etkiler yarattığını analiz etmektir. Küreselleşmenin ekonominin coğrafyasında yarattığı değişimin yakalanabildiği en iyi fotoğraf küresel kentlerdir. Kentler, küresel kent olma yolunda diğer kentlerle girdikleri rekabet, pazarlama ve sermaye çekme yarışında kent mekânını yenileme, iyileştirme ve dönüştürme projeleri ile sürekli olarak kendini yeniden üretmektedir. Söz konusu bu yeniden üretim, sermaye birikiminin ve bağlı olduğu sistemin tıkandığı noktalarda son derece işe yarayan bir mekanizma olarak devreye girer. Bu yeniden üretim sürecindeki en önemli araç ise kent içerisinde kullanılan neoliberal politikalar ve pratiklerdir. Çalışma, kent mekânının yeniden üretim sürecini, kent için önemli bir kamusal alan olan liman ve kıyı bölgelerinde gerçekleşen, yenileme, iyileştirme ve dönüştürme projeleri üzerinden takip etmektedir. Özellikle küreselleşme ile birlikte yaşanan sanayisizleşme süreci, üretim tesisleri, depolama ve taşımacılık için merkez olan limanları işlevsizleştirmiş ve limanların kent merkezinin dışına itilmesine neden olmuştur. Limanların boşalttığı bu alanlar kente sermaye çekecek yeni bölgeler haline gelmiştir. Sözgelimi, New York, Londra gibi hem uzun zamandır finansın ve ticaretin merkezi olan, hem de küresel kentin iyi birer temsilcisi olan kentler, eski üretim alanlarında ve kıyı bölgelerinde farklı dönemlerde önemli dönüşümler yaşamıştır. Anlatılan bu çerçeve içeresinde çalışma, Galataport projesini örnek olay olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main goal of the study here of is to analyze the impact of globalization and neoliberal policies on cities and urban spaces. Global cities capture the best picture of the transformation of the economic geography triggered by globalization. Cities reproduce their selves through renewal, improvement, and transformation projects, as a part of the race with other cities for competitiveness, marketing, and attraction of capital, in order to be the global city. This reproduction process is a very useful mechanism to overcome the moments of stagnation of the capital accumulation and its systemic framework. The most significant instruments of this reproduction process are the neoliberal urban policies and practices. The study traces the reconstruction process of the urban space through renewal, improvement and transformation projects of the ports and waterfront zones which are crucial urban public spaces. The de-industrialization process which is specific to the globalization period, de-functionalized the ports which were once hosting production and logistics facilities and wiped them out of the urban centers. The areas emptied by these replaced ports became new urban zones of capital attraction. For instance, cities like London and New York, the traditional centers of trade and finance, posed serious transformation of production and waterfront zones. Looking from this perspective, the thesis focuses Galataport project in Istanbul as the case study.