Diyarbakır Zinciriye Medresesi tarihsel gelişimi, koruma ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 47031
  2. Yazar: MİNE EM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN BİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET: Bu çalışmada medrese ve medrese eğitimi anlatılarak konuya giriş yapıldıktan sonra ikinci bölümde Zinciriye Medresesinin bulunduğu şehir olan Diyarbakır tarihi, coğrafyası, geleneksel mimarisi, yapım teknolojisi ve medreseleriyle tanıtılmaktadır Üçüncü bölümde medreseyle ilgili yapılmış tarihsel araştırmalar değerlendirilerek yapı ile ilgili tarihsel bilgiler verilmektedir. Dördüncü bölümde medresenin mimari, strüktürel ve yapısal analizleri yapılmaktadır. Mimari analizinde mimarisinin tarihsel analizi yapılarak yapının Artuklu medreseleri içindeki yeri anlatılmakta ve bir Artuklu eseri olan ve yapı ile arasında benzerlikleri bulunan Mesudiye Medresesiyle karşılaştırılması yapılmaktadır Yine mimari analiz içinde yapının mimari özellikleri ve öğeleri incelenmektedir. Yapının yapısal ve strüktürel analizinde ise strüktürel analiz öğeleri, yapı elemanları ve malzemesi anlatılmaktadır. Beşinci bölümde yapının yakın çevresindeki çevresel bozulmalar, yapıdaki işlevsel değişiklikler nedeniyle oluşan bozulmalar ve fiziksel bozulmalar tespit edilerek nedenleri üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde koruma çalışmalarına temel olacak restitüsyonlar yapılmış, daha sonra yapının korunması için temel kuramsal yaklaşım belirlenmiş ve buna dayanarak yapılan restorasyon projesi anlatılmıştır. Ayrıca yapıya yeni işlev önerileri getirilerek yeni kullanım projesi hazırlanmıştır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In the first pail of this study, a general information about“Medrese”(Muslim teological school) and its education has been given as introduction. Then, in the second part, the city, Diyarbakır including“Zinciriye Medresesi”has been introduced together with its history, geography and traditional architecture, building thechnology and“Medrese”s. In the third part of the study, the historical informations related to“Zinciriye Medresesi”has been given realizing the historical researches had already been made on the subject. In the fourth part, the architectural, structural and constructional analysis of the“Medrese”has been analyzed. In the architectural analysis, it has been pointed out that the place of“Zinciriye Medresesi”among the Artukian“Medrese”s, making historical analysis of“Zinciriye Medresesi”s architecture, and has been compared with“Mesudiye Medresesi”which is an Artukian work and has similarities with“Zinciriye Medresesi”. Again, in architectural analysis, the architectural characteristics and elements of the building has been analyzed. In the structural and constructional analysis of the building, structural analysis elements, construction components and materials has been explained. In the fifth part, establishing the environment discomposures around the building, the breakdowns as a result of the functional changes and physical breakdowns. it's reasons have been dwelt upon. In the last part of the study, restitutions which would be basic for the protection project have been done. Then, the basic theoritical approach for the protection of the building has been defined, and finally, the restoration project has been explained. vn