Türkiye'de enflasyon hedeflemesi stratejisi altında parasal aktarım mekanizması
Monetary transmission mechanism in Turkey under the inflation targeting strategy
  1. Tez No: 263175
  2. Yazar: DENİZ GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN ÖZATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye ekonomisinde para politikası uzun yıllar maliye politikasına destek olma görevini üstlenmiştir. 2001 yılındaki Bankacılık Krizi sonrasında TCMB bağımsız bir kurum haline getirilmiş ve sorumluluğu fiyat istikrarı ile sınırlandırılmıştır. 2002 yılında TCMB enflasyonu düşürmek için örtük enflasyon hedeflemesi stratejisini, 2006 yılından sonra ise açık enflasyon stratejisini uygulamaya başlamıştır. Para politikasının fiyatlar genel düzeyini ve üretim düzeyini nasıl etkilediği parasal aktarım mekanizmaları aracılığıyla anlaşılabilir. Parasal aktarım mekanizmasının anlaşılması politika araçlarını ve amaçlarını iyi tayin etmek için önemlidir. Türkiye'de uygulanan para politikası sonucu 2002 sonrası dönemde enflasyon oranlarının tek haneye kadar düşürülmesi parasal aktarım kanallarından birisinin veya bir kaçının işlediğine yönelik bir göstergedir. Bu durum Türkiye'de parasal aktarım mekanizmasının hangi kanallar aracılığıyla gerçekleştiğine yönelik artan ilgiyi beraberinde getirmiştir.Bu çalışmanın amacı enflasyon hedeflemesi uygulanan dönemde Türkiye'de parasal aktarım kanallarının işleyişini test etmek ve sonuçları iktisat teorilerinin savları altında yorumlamaktır. Çalışmada incelenen dönem enflasyon hedeflemesi stratejisinin başlangıç tarihi olan Ocak 2002 ile verilerin en son elde edildiği Şubat 2010 tarihleri arasıdır. Türkiye'de döviz kuru, faiz oranı ve kredi kanalının işleyişi yapısal VAR modeli ile test edilmiştir.Çalışmada Türkiye'de döviz kuru kanalının hem fiyatlar, hem de üretim üzerinde etkili olduğu; faiz oranlarının üretim üzerinde ve para arzının enflasyon üzerinde daha etkili olduğu bulunmuştur. Çalışmanın bir başka bulgusu ise politika değişkeni olan faiz oranlarının içsel davranmasıdır.
Özet (Çeviri)
In Turkish economy monetary policy had supported and financed fiscal policy. After the 2001 Banking Crisis Central Bank of Turkish Republic (CBRT) had become an independent institution and its mission is restricted to maintain price stability. In 2002, CBRT began to pursue implicit inflation targeting strategy, since 2006 it has pursued explicit inflation targeting strategy. The way monetary policy affect price level and output can be understood by monetary transmission mechanisms. Uncovering monetary transmission is vital for choosing policy tools and objectives. Due to fact that CBRT has achieved a disinflation program, which reduces inflation rates to single digit numbers, it is estimated at least one transmission channel operates. This situation causes an emerging interest on which of the channels of monetary transmission operates.Objective of this study is testing the working of monetary transmission channels in Turkey during inflation targeting period and commenting about them considering expectations of economic theories. Sample period begins with January 2002 which the first year of inflation targeting and it ends in February 2010, in which last data is available. Exchange rate, interest rate and credit channels are tested by the Structural VAR methodology.According to Structural VAR results, Exchange rate channel affect both price level and output, interest rate channel affects output rather than its effect on prices and Money supply affects prices stronger than its effect on output. Another finding is that endogenous feature of interest rates.