Zihin haritası yöntemiyle kariyerin anlamlandırılması: İşletme öğrencilerine yönelik bir araştırma
Sensemaking of career with mind map technique: A research on business students
- Tez No: 470310
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
21.yüzyıl itibariyle dünya ve ülkemiz önemli değişimlerden geçmektedir. Tüketim alışkanlıkları, iş yaşamı, davranışlar ve bakış açıları her gün yeni değişimlerle karşılaşmaktadır. Kariyer de değişim yaşayan konulardan birisidir. Bu çalışmada işletme öğrencilerinin kariyer anlamlandırmalarını kalitatif yöntemle araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmada yöntem olarak kalitatif yöntemlerden derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmış, 14 işletme bölümü öğrencisi ile derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, kariyerin tanımlanması, kariyer hazırlığı, kariyer bilgi kaynakları, kariyerde hedeflenen amaç ve seçilen mesleki bölüm, kariyerde gelecek ve kariyer-aile hayatı konularında literatürü destekleyen bulgular elde edilmiştir. Literatürü destekleyen bulgulara ek olarak, günümüz iş koşullarına dair bulgulara da rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As of the 21st century, our world and our country are undergoing significant changes. Consumption habits, business life, behaviors and perspectives are faced with new changes every day. Career is also one of the subjects that are experiencing change. In this study, it is aimed to qualitatively investigate sensemaking of business students' career. Method used in this study is in-depth interview / qualitative methods and these in-depth interviews were conducted with 14 business department students. As a result of the study, findings that support the literature in career identification, career preparation, career information sources, career goals and occupational fields, future career and family life issues were obtained. In addition to findings supporting the literature, findings about current business conditions have also been found.