Akademisyenleri motive eden faktörlerin belirlenmesi: Farklı kuşaklara yönelik bir araştırma
A research on detecting the factors which motivate academicians from different generations
  1. Tez No: 470311
  2. Yazar: AZİZHAN ESİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ESİN ERTEMSİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada akademisyenlerin ait oldukları kuşaklara göre motive edici faktörlerin farklılık gösterip göstermediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde kuşak kavramına, kuşak türlerine ve kuşakların özeliklerine değinilmiş, ikinci bölümde motivasyon kavramı tanımlanmış ve motivasyon teorileri açıklanmış, üçüncü bölümde ise çalışanları motive eden faktörler kısaca tanımlanmıştır. Çalışmanın araştırma kısmında İstanbul'da bulunan vakıf ve devlet üniversitelerinde çalışan, üç farklı kuşaktan 128 öğretim görevlisine ve yardımcısına,“Jaroslawa Kubatova ve Adela Kukelkova”tarafından geliştirilen iki ölçekli anket uygulanmıştır.Anket çalışanları motive eden faktörleri ve iş yerinde çalışanlar için önemli olan iş değerlerini tespit etmeye yönelik hazırlanmıştır. Süre kısıtı sebebiyle anket Türkiye'deki tüm üniversitelere dağıtılamamıştır. Araştırma sonuçları SPSS 22 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; frekans analizi, tanımlayıcı istatistikî analizler, güvenilirlik analizi, geçerlilik analizi, T-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, Bebek Patlaması kuşağı diğer adıyla Sandviç kuşağı, X kuşağı ve Y kuşağı üyelerinin farklı motivasyon faktörleri tarafından motive oldukları tespit edilmiştir. Bebek Patlaması kuşağı üyelerinin, işleri için fedakârlıktan kaçınmadıkları ve işlerine çok değer verdikleri, X kuşağı üyelerinin iş yeri atmosferi ile görevlerde özerk olmaya en az önem veren kişiler olduğu, Y kuşağı üyelerinin mesleki gelişim ve kariyer fırsatları ile finansal ödüllere en çok önem veren kişiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ankete katılan üç kuşağın da eğitim ve geliştirme faaliyetleri ile esnek çalışma imkânlarına verdikleri önemin yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmada ayrıca kuşakları motive eden faktörlerin medeni durum, çalışılan sektör ve cinsiyet değişkenlerine göre de farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the differences between motivation factors, which are influence the academicians from different generations. In the first part, generation, generation types and specifications of the generations were mentioned. In the second part, motivation were explained and gave place to theoretical explanations about motivation theories. At the third part, the factors which can motivate the employers were explained. In the some of research, gave place to results of survey which had been done at the state and foundation universities in Istanbul. Jaroslawa Kubatova and Adela Kukelkova's motivation survey was translated from English to Turkish. The survey include two scale about motivation and statements. Sample consists of 128 academicians in Istanbul, from different three generations. The time limit prevented to distributed surveys at all of the Turkey. The results of study were analyzed by using SPSS 22 statistical packet program. In this analysis of the data; frequency analysis, descriptive statistics, reliability analysis, factor analysis, T-test and oneway anova were used. The results of the study was showed that, there are different motivation factors which influence Babyboomer, X generation and Y generation employers positevely. Babyboomer's can sacrifice their time for their job and job is more valueable for them. For X'ers work atmosphere and otonomy are less important factors than other generations. For Y generation, growth and carrier opportunities are very important. And financial awards are very effective. Training and development and flexible work arrangements are very important for all of the three generations. Motivators of employees are found to vary depending on their marital status, sectors and genders.