Suriye krizi bağlamında Obama dönemi Türkiye-ABD ilişkilerinde değişen güvenlik ortaklığı
Obama term Turkey-US relations and changing security partnership in the context of Syria crisis
  1. Tez No: 470319
  2. Yazar: FERAHŞAN GENÇKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU SUNAR CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kökenleri Osmanlı dönemine kadar uzanan Türk-Amerikan ilişkileri, tarih boyunca iniş ve çıkışlar yaşamışsa da iki ülke birbiri için kaybedilmemesi gereken değerli müttefikler olmuştur. 2000'li yıllarla beraber ABD'nin değişen Orta Doğu politikası ve Türkiye'nin bu çerçevedeki yerinin belirsizliği ikili ilişkilerdeki bu eğilimin değiştiği izlenimini yaratmıştır. 2008 yılında Obama hükümetinin başa gelmesi ile yeni bir döneme girilmiş, ilişkilerin tanımında“stratejik ortaklık”kavramının yerine daha ileri düzeyde iş birliğini ifade ettiği belirtilen“model ortaklık”söylemi geliştirilmiştir. 2010 yılında ortaya çıkan Arap Baharı ve takip eden dönemde Suriye'de başlayan iç savaş ile ikili ilişkiler yeni tanımın test edildiği süreçlerden geçmiştir. ABD'nin bölgesel güç olarak nitelendirilebilecek tarihi müttefiki Türkiye ile ilişkileri, Suriye Krizi taraflarından PYD'ye (Demokratik Birlik Partisi) verdiği destek ile sorgulanır hale gelmiştir. Bu bağlamda çalışmada, Suriye Krizi perspektifinden Obama dönemi Türkiye-ABD ilişkileri incelenmiş ve müttefik ilişkilerinin zedelendiği iddia edilmiştir. Değerlendirmeler neo-realizm ve ittifak teorileri çerçevesinde yapılmıştır. Çalışma sonunda, Obama döneminde Türkiye-ABD ilişkilerinin Suriye Krizi özelinde daha da ayrıştığı hipotezi doğrulanarak,“model ortaklık”kavramının içinin doldurulamadığı ve iki ülke arasında güvenlik ortaklığından ziyade ayrışan güvenlik çıkarlarının olduğu sonucuna varılmıştır. Türkiye'nin güvenliğini doğrudan etkileyen Suriye'deki terör sorununun çözümünde, müttefiki ABD'den beklediği desteği göremediği tespit edilmiştir. ABD'nin izlediği pasif tutum ve bölge unsurları ile hareket etme politikası kapsamında PYD'ye verdiği desteğin yakın dönemde değişmeyeceği analizinde bulunulmuştur. Bu bağlamda, Türkiye-ABD ilişkilerinin kısa dönemde pozitif bir ivme kazanmayacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The history of Turkish-American relations, which can be traced back to the Ottoman era, has experienced ups and downs throughout history but both countries have been valuable allies to each other that should not be lost for unity. Along with the 2000s, the US changing Middle Eastern policy and the ambiguity of Turkey in this new policy, has created the impression that the bilateral relations have changed this tendency. In 2008, with term of the Obama government, a new turn was initiated and the definition of relations have changed from“strategic partnership”to a newly developed rhetoric“model partnership”in which the term expressed advanced kind of new association. In 2010, with the emergence of the Arab Spring and the beginning of the Syrian Civil war in the following process, the utility of the new definition has been tested. The US relationship with his historical ally Turkey, which could be defined as the regional power, has become questioned after US has begun supported to PYD (Democratic Unity Party) which is one of the warring faction of the Syrian Crisis. In this context, this article analyzed Obama term Turkey-US relations from the perspective of Syrian Crisis and claimed that the allied relations were deteriorated. The assessments were made within the framework of neo-realism and alliance theories. At the end of the article, the hypothesis of“during the Obama term the Turkey-US relations specific to Syrian Crisis were disintegrated”was confirmed, the concept of“model partnership”was found inefficient, and the conclusion of the security partnership relations were disintegrated rather than integrated has been reached. The US passive attitude and the US support given to PYD as a part of acting with the regional actors policy has analyzed as not to be changed in the recent period. In this context, it is envisaged that Turkey-US relations will not gain a positive momentum in the short term.