Judith Butler ve öznellik
Judith Butler and subjectivity
  1. Tez No: 470320
  2. Yazar: DAMLA UÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONGÜL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezin amacı, feminizm ve queer politika denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Judith Butler'ın öznellik anlayışını incelemektir. Çalışmada bireyin tabiiyet ve iktidar ilişkilerine bulaşarak bir özne pozisyonuna gelme süreci ele alınacak; normlar aracılığıyla inşa edilen kimliğin, bazı kategorileri belirleyerek insanlar arasındaki tarihsel, toplumsal ve kültürel farklılıkların dışlayıcı bir tarzda ele alınmasına neden olduğu açıklanmaya çalışılacaktır. Farklılıkları dışlayan bu durumun kimi yaşamların yasının tutulabilir olduğu, kimi yaşamların yasının tutulmaması gerektiği, hangi öznenin yaşanabilir bir yaşam ve yası tutulabilir bir ölüm yaşadığına karar veren bir etkiye sahip olduğunu düşünen Butler'ın etik ve politik anlamda düşüncesi öznellik temelinde tartışmaya açılacaktır. Birçok farklı düşünürün fikirlerinden yararlanan Butler'ın tabiiyet konusunda Hegel, Nietzsche ve Freud'un; iktidar üzerinden Foucault ve Althusser'in düşüncelerini nasıl değerlendirdiğine yer verilecektir. Etik anlamda ise, Levinas'a değinilecek; politika ile etiği birbiriyle bağlantısı içinde ele alan Butler'ın verdiği örneklerden yararlanarak fikri açıklığa kavuşturulmaya uğraşılacaktır. Öznelliğin dışlanmasının gösterilmesi açısından Butler'ın eleştirileri çerçesinde Freud, Lacan ve Platon, Irigaray yorumlarına değinilecek; bunun ardından ise, kimlik ve normun dışlayıcı etkilerinin karşısında öznelliğin etik ve politik olarak nasıl bir tutum sergileyebileceğine dair Butler'ın radikal demokrasi ve queer politika üzerinden önerilerine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine subjectivity understanding of Judith Butler, who is a very well known for her works in feminist theory and queer politics. This study examines the process of one's becoming a subject through plague with the relationship of subjection and power. It will try to explain how the constructed identity through norms, resultes in determining some categories that excludes the historical, cultural and social differences among people. For Butler, this excluding the differences results as a determining factor on who can be counted as human or whose lives can be counted as lives worth living and a distinction between those lives that are recognized as grievable, and those that are not. In this context, this study discusses the link up between politics and ethics regarding Butler's idea of subjectivity. Butler has developed her theory of subjection which has influences from Hegel, Nietzsche and Freud; besides her power theory is influenced by Althusser and Foucault. This work aims to cover her way of examining this influence as well. Moreover, in terms of ethics, Levinas' theory will be examined. Referring to some contemporary examples, this work will try to show the relation between ethics and politics in Butler. This thesis follows Butler's criticism on Freud- Lacan and Platon- Irigaray for ways of clarifying the exclusion of subjectivity. After examinig those, it will give an outline of Butler's suggestions regarding subjectivity as the source of actions on radical democracy and queer politics in the context of norms and identity have so powerful effects on subjectivition.