Yüksek otellerde yangından korunum ve kaçış yollarının irdelenmesi
  1. Tez No: 47032
  2. Yazar: Ş.SUALP TENKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNCER YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
vııı ÖZET Bu çalışmada hedef olarak belirlenen problem alam, yüksek otellerde kalan müşterilerin ve çalışanların, can güvenlikleri ve sağlıkları açısından, yangın konusundaki güvenlik sorunları bağlamında, özellikle kaçış yollarına ilişkin çözümler sunulmasıdır. Öncelikle çalışmanın özünü teşkil eden yangın ve yangından korunum konusunda genel tanım ve kavramlara yer verilerek, yangının doğası ve davranışı tanıtılmaya çalışılmıştır. Yüksek binaların fonksiyonel kullanımlarından bahsedilerek, şehircilik olgusu içindeki yerleri ne değinilmiş, yüksek binalarda yangın çıkma ihtimalinin ve korunum olanaklarının ana hatları ortaya konmuştur. Çalışmanın ana bölümünü oluşturan yüksek otellerde yangından korunum konusu, yangın korunumunu ele alan kaynaklardaki bilgilerin toplanıp, bunların yüksek otellere uygulanmasıyla oluşturul muştur. Can kayıplarını indirgemek amacıyla, kaçış yollarının irdelenmesi konusuna öncelikle ağırlık verilmiştir. Son olarak, mevcut yüksek otel örnekleri incelenerek, yangından korunum konusunda hangi tip uygulamaların nasıl ve neden kullanıldığına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY In this study, problem area determined as a goal, is to give solutions that are related to people's safety and life, who stay in and work at high-rise hotel buildings, especially in escape routes. At first, the nature and behaviour of fire is introduced by giving place to common definitions and concepts which are pure of fire and fire protection. İt is tried to achieve basic lines of fire risks and fire protection in high-rise buildings by talking about their functional uses and place in town planning. Fire protection in high-rise hotel buildings which is main part of this study, is constituted by, first, collecting all common datas about fire protection, and then, applying to the high-rise hotel buildings. It is particularly attached importance to the examination of escape routes. Finally, by inquiring the existing high-rise hotel buildings, it is given place to the applications about fire protection.