Otellerde pasif yangın güvenlik önlemleri
Passive fire safety in hotels
  1. Tez No: 166114
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNAYDIN KONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
OTELLERDE PASİF YANGIN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Zeynep (GÜNAYDIN) KONUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Bu çalışmada hedef olarak belirlenen problem alanı, otellerde yangın güvenliğidir. Birinci bölümü oluşturan girişten sonra ikinci bölümde; yangın ve yangından korunum ile ilgili genel tanım ve kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; otellerde yangın güvenliği ele alınmış, yangın çıkış ve yaydım nedenleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde; pasif yangın güvenlik önlemleri incelenmiş, özellikle yangın sırasında en kısa sürede tahliyenin sağlanmasının önemi nedeni ile kaçış yollarının planlanması üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde ise otellerde yangın güvenliğine ilişkin ulusal ve uluslar arası mevzuatlar incelenmiştir. Bu bölümde Türkiye, Amerika ve İngiltere'nin yangın yönetmelikleri incelenmiş ve bu ülkelerin mevzuatlarının karşılaştırılmalı analizi çizelge halinde sunulmuştur. Son bölümde, incelenen tüm ulusal ve uluslar arası mevzuatlar ışığında otel örnekleri yangın güvenliği açısından irdelenerek karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Bilim Kodu : 601.02.02 Anahtar Kelimeler : Yangın, Yangın güvenliği, Kaçış yollan Sayfa Adedi : 116 Tez yöneticisi : Doç. Dr. Füsun DEMİREL
Özet (Çeviri)
n PASSIVE FIRE SAFETY IN HOTELS (M. Sc. Thesis) Zeynep (GÜNAYDIN) KONUR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE & TECHNOLOGY December 2004 SUMMARY In this study the targeted problem area is safety in hotels. After the introduction comprising the first section, in the second section, first of all the general description and concepts are given which form the basis of the study. In the thirds section; fire safety in the hotels is considered, fire causes and spreading out reasons were examined. In the fourth section; passive fire safety precautions were looked into, due to their importance for evacuation as soon as possible during a fire break-out, especially the planning of fire escape routes were emphasised. And in the fifth section, the national and international rules and regulations concerning fire safety in hotels were examined. In this section the fire regulations in Turkey, United States and England were scrutinised and the regulations of these countries were submitted in a chart where they are analytically compared with one another. In the last section, under the light of all the national and international regulations that were examined, samples of hotels from fire safety point of view were examined and their comparative analysis were made. Science Code : 601.02.02 Key words : Fire, Fire safety, Escape routes Number of pages : 116 Thesis manager : Assoc. Dr. Füsun DEMİREL