Süreç inovasyonu perspektifinden bilgi sistemleri performansının ölçümlenmesi
Measurement of information system performance from the perspective of process innovation
- Tez No: 470321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN ERTEMSİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde özellikle rekabetin etkisiyle inovasyona olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Firmaların bu rekabet ortamında hayatta kalmaları için sadece ürün ve hizmetlerde değil, aynı zamanda hem firma içerisinde hem de değişen müşteri istek ve ihtiyaçlarına göre rakiplerinden farklı ve etkin olarak üstün müşteri değeri yaratabilmek amacıyla inovasyon sürecinin etkilerini bilmeleri gerekmektedir. Bu anlamda ileri bilgi teknolojileri de, günümüz rekabet ve hız ortamında işletmeler için vazgeçilmez bir güç unsuru olmuştur. Son dönemlerde ortaya çıkan ve yaygın olarak kullanılmaya başlanan ileri bilgi teknolojisi sistemlerinden biri de Kurumsal Kaynak Planlaması (Enterprise Resource Planning- ERP)'dır. ERP; işletmenin stratejik amaç ve hedefleri doğrultusunda müşteri taleplerini en uygun şekilde karşılayabilmek için farklı coğrafi bölgelerde bulunan tedarik, üretim, dağıtım ve mali kaynaklarının en etkin ve verimli bir şekilde planlanması, koordinasyonu ve kontrol edilmesi fonksiyonlarını bulunduran bir yazılım sistemidir. Ayrıca; ERP, bir işletmenin ya da organizasyonun her fonksiyonel alanını kapsayarak geniş çaplı entegrasyon özelliği ile bu alanların en fazla rekabet avantajı elde etmesini sağlayan, tümüyle entegre edilmiş bilgisayar destekli bir iş yönetim sistemidir. İşletmelerin ERP kullanmalarının temel nedenleri; işletme performansı için en önemli ölçütlerden biri olan verimlilikte artış sağlamak, müşterilere daha kaliteli mal ve hizmet sunmak, maliyetleri en aza indirmek ve işletmenin rekabet gücünü artırmaktır. Bu çalışmada; küresel rekabet ortamında; işletmelerin vazgeçilmez bir unsuru haline gelen ERP sistemlerinin tanımı, kapsamı, kullanım alanları ve özellikle süreç inovasyonundaki önemi üzerinde durulmuş, ERP uygulamaları ve yapılan iyileştirme çalışmalarının işletme performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the need for innovation is increasing day by day especially due to intense competition. Companies should not only know the impact (effects) of innovation processes of products and services on the ability to survive within the work environment, but they should also be aware of those effects to create value for customers, differentiating themselves from the competitors, in terms of both business processes within the company and market operations in rapidly changing (or fluctuating) market environment. In this mean, advanced information technology has been an indispensable part of with in today's competitive and rapidly changing business environment. ERP (Enterprise Resource Planning – ERP) system, which is both an important and widely used advanced information technology, has emerged lately. ERP is a software system that contains the functions of planning, coordinating and controlling the procurement, production, distribution and financial resources in different geographical regions in the most effective and efficient way to meet customer demands in the best way in line with the strategic goals and objectives of the company. Also, ERP is a fully integrated computer-based business management system which covers all functional areas of a business or organization by providing extensive integration features and ability to achieve superior competitive advantage in these areas. The main reason for the usage of ERP in enterprises is to improve productivity, which is the most important criteria for business performance, offer customers better quality goods and services, minimize costs and increase the competitiveness of businesses. In this research, the definition and scope of ERP systems, which have become an indispensable part of the businesses within today's competitive environment, is emphasized as a process innovation. Furthermore,tThe effects of ERP applications on the business performance is examined.