2015-2017 yıllarında İstanbul'da sahnelenen oyunlar üzerinden tiyatroda edebiyat uyarlamaları; olanaklar, olanaksızlıklar
Literature adaptations in drama has been viewed on the basis of plays between 2015-2017 in İstanbul stages
  1. Tez No: 470352
  2. Yazar: HEVES DUYGU TÜZÜN BABÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA KAPAN EZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması kapsamında 2015-2017 yılları arasında İstanbul'da sahnelenen oyunlar üzerinden edebiyat uyarlamaları incelenmiştir. Uyarlamaların sahnelemeye sağladığı olanak ve olanaksızlıkların da ayrıca üzerinde durulmuştur. İstanbul'da artan bağımsız tiyatrolarla birlikte sahnelenen oyun sayısı da her geçen gün artmaktadır. Bu noktada edebiyat sinema gibi sahne sanatlarına da zengin kaynak oluşturmaya devam etmektedir. Edebiyat ve uyarlama kavramları üzerinde durulduktan sonra, uyarlama türleri ve uyarlamada kullanılan yöntemler belirtilmiştir. İstanbul'da belirtilen yıllar arasında sahnelenen edebiyat uyarlamalarına kısaca yer verildikten sonra seçilen üç adet oyunun yaratıcı ekipleriyle yapılan röportajlar doğrultusunda uyarlama sahnelemelerinin sebepleri araştırılmıştır. Seyirci görüşlerine de yer verilerek seyircinin beklentisi ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis literature adaptations in drama has been viewed on the basis of plays between 2015-2017in Istanbul stages. While evaluating the effects, advantages and disadvantages of the adaptation on staging was also focused. By the increasing number of independent theater companies in Istanbul these literature adaptations taking more place in drama. At this point literature is one of the main sources of playwrighting as similar as filmmaking. Kinds of adaptations and methods used in adapting has been viewed as far as adapted literature itself. After examining literaure adapted plays staged in Istanbul, creators of three plays were interviewed. Also audience view and their expectations have been included.