Gelişen piyasalarda kâr dağıtım politikası ve sahiplik yapısı arasındaki ilişki: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Relationship between dividend policy and ownership structure i̇n emerging markets: An application i̇n borsa İstanbul
- Tez No: 558038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NURİ SALUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kâr dağıtım politikası son yıllarda sık araştırılan bir finans konusudur. Kâr dağıtımı kurumsal yönetim ve finansal yönetim açısından oldukça önemlidir. Şirketler için de önemli bir finans kaynağı olabilen dağıtılmamış kârlar, şirketin sahiplik yapısından etkilenmektedir. Sahiplik yapısı ile kâr dağıtım politikası arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla Borsa İstanbul 50 Endeksinde kayıtlı şirketlerin 2015-2016-2017 yılları sahiplik yapıları ve finansal verileri incelenmiştir. Sahiplik yapısı, sahiplik yoğunluğu ve sahiplik kompozisyonu olmak üzere iki başlıkta incelenmiştir. Sahiplik yoğunluğu değişkenleri olarak en büyük ortağın hisse oranı, en büyük iki ortağın hisse oranı, en büyük üç ortağın hisse oranı ve halka açıklık oranı; sahiplik kompozisyon değişkenleri olarak aile sahipliği, kurumsal sahiplik, yabancı sahiplik, kamu sahipliği değişkenleri belirlenmiştir. Kâr dağıtım politikası ise nakit temettü oranı ile temsil edilmektedir. Gerçekleştirilen panel veri analizi sonuçları ayrıntılı şekilde raporlanmıştır. Elde edilen bulgular BİST 50 endeksinde kayıtlı 2015-2016-2017 yıllarında kâr dağıtımı yapmış şirketlerde sahip yoğunluğu ile kâr dağıtımı arasında negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Sahiplik yoğunluğu artıkça nakit temettü oranı azalmaktadır. Kamu şirketleri ve aile şirketleri kurumsal şirketlere göre daha düşük oranlarda kâr dağıtımında bulunduğu görülmüştür. Hakim hissedarı yabancı kaynak olan şirketlerde kâr dağıtımı ilgili olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Şirketlerin halka açık hisselerinin öz sermayesine oranı arttıkça bu şirketler daha az kâr dağıtımı yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dividend Policy is a frequently discussed finance issue in recent years. Profit distribution is very important in terms of corporate governance and financial management. Retained profits, which can be an important financial source for companies, are also affected by the ownership structure of the company. In order to determine the relationship between the ownership structure and the dividen policy, the ownership structures and financial data of the companies registered in the Borsa Istanbul 50 Index for the years 2015-2017 were studied. Ownership structure is examined under two headings as ownership density and ownership composition. The largest shareholder's proportion, the two largest shareholder's proportion, the three largest shareholder's proportion and the free float ratio as the ownership density variables; family ownership, corporate ownership, foreign ownership and public ownership variables were determined as the variables of ownership composition. The dividend policy is represented by the payout ratio. The results of the panel data analysis were reported in detail. The findings showed that among the companeis registered BIST 50 index in 2015-2016-2017 years which distributed pofit, have a negative relationship between the density of the profit distribution. As the ownership intensity increases, the payout ratio decreases. It was seen that publicly held companies and family owned companies distributed lower rates of profit than corporate companies. There is no meaningful relation with the dividend policy and foreign ownership. As the publicly traded shares to equity ratio increases, these companies distribute less profit.