Sağlık sektöründe fotoğrafın kullanım alanları ve tarihsel süreçte gelişimi
Usage fields and historical development of photography in health sector
  1. Tez No: 470358
  2. Yazar: DERYA YAZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA DOĞAN SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf ve Video Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Fotoğraf, iletişimin görsel malzemesidir. Sağlık sektöründe anlatılanların ve yapılan çalışmaların görüntülenmesi ayrı bir önem taşır. Çağdaş teknolojilerle sadece bir cep telefonu kullanarak fotoğraf çekmek ve fotoğrafı aynı anda uzaktaki bir doktora göndererek görüş almak bile artık mümkündür. Bu konuya güncel bir örnek olarak, acil serviste çalışan doktorların, gelen hastalarla ilgili görüş almak için uzman doktorlara cep telefonu vasıtası ile gönderdikleri fotoğraflar gösterilebilir. Bu çalışmada fotoğrafın ve sağlık sektöründe fotoğrafçılığın tarihsel süreçte gelişimi ile sağlık sektöründe fotoğrafın kullanım alanları, bu alanda kullanılan klasik ve modern ideal fotoğraf materyalleri incelenmiştir. Araştırmada yer alan fotoğraflar, sağlık uygulamaları ile çeşitli operasyonları gösterir şekilde, gerekli izinler alınarak çekilmiş ve çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Photograph is the visual instrument of communication. Monitorizing the explanation sand studies of health sector isessential. It is now possible with the modern Technologies to take photographs by using only mobile phones and to send that photographs to the farther doctors at the same time. Photographs sent by the emergency service doctors through mobile phones to the specialist doctors to learn the iropinions can be seen as a comtemporary example to this subject. In this study, the historical development of photography, photography at the health sector and some usage fields of photography in the health sector will be mentioned. Some classical and modern ideal materials of medical photography will also be discussed. All the photographs that are used in this study will show the health implements and various operations. As for all the phototographs, authorazitions are taken by.