Türk giyim unsurlarının dünya giysi modasına etkisi
The effect of Turkish clothing factors on global clothing fashion
- Tez No: 470359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞÖHRET AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Moda eserlerinde Avrupalı olmayan giysilerin sunum ve görselleri her şekilde etnik, fantastik, etkileyici ve dikkat çekici sözlere yer vermiştir. 14.Yüzyılın son dönemlerine doğru, Türk topraklarının keşfine yönelik seyahatnameler de büyük bir artış görülür. Bu çalışmalar neticesinde Osmanlı bireylerinin ve toplum insanlarının giyim kültürünü, gelenek görenek anlayışını, saray giysilerini ve desenli dokumalarını tasvir etmişlerdir. Tarihsel tekstil ve giyim kültürü araştırmasında önemli kaynak olmuşlardır. Türk giysi sunumları ve medeniyetler arası gelenekleri bakımından batılı anlayışın öteki toplumlar arasındaki gücünü, benzersizliği ve şehveti gösterme arzusu ile yakından ilişkilidir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde kullanılan bir çok tekstil ürünlerinin farklı bir dönemlerde Dünya toplumlarına etki edilme durumunu da içerecektir.
Özet (Çeviri)
In fashion works, presentation and image of non-European clothing is always based on ethnic, fantastic, impressive and remarkable words in any way. Towards the end of the 14th century, there is a great increase in the number of travel books for the discovery of Turkish lands. As a result of these studies, clothing culture, traditions and customs, castle dresses and patterned weavings of Ottoman individuals and people of the society were depicted and described. They have been an important source in research of historical textile and clothing culture. In terms of Turkish clothing presentations and traditions among civilizations, it is closely related to desire to demonstrate uniqueness, lust and power of western understanding towards other societies. The study will also cover influence of many textile products used during the Ottoman Empire period on the world societies at different periods.