Uluslararası sermaye hareketlerinin finansal krizlere etkileri: 2001 Türkiye krizi
International capital movements effects on financial crisis: 2001 Turkish crisis
- Tez No: 470401
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NEŞE ERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İş bu tez çalışmasının amacı, uluslararası sermaye hareketlerinin finansal krizler üzerindeki etkisini incelemektir. İlk olarak uluslararası sermaye hareketleri, kavram ve tanımı üzerinde durulmuş sonrasında; iktisadî düşünce tarihindeki yeri, tarihsel gelişimi, türleri alanlarında analiz edilerek çalışmanın temeli oturtulmuştur. Devamında benzer bir analiz krizler kavramı üzerinde uygulanmış; ekonomik krizin kapsamı, reel sektör krizi ile finansal kriz kavramlarının tam olarak birbirinden ayrıştırılarak tanımlanması sonrasında finansal krizler üzerine yoğunlaşılmıştır. Finansal krizlerin; oluşumları, türleri, öncü göstergeleri, nedenleri ve modelleri ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Akabinde finansal krizler tarihçesinden kısaca bahsedilmiş; dünya ekonomisinin neo-liberal iktisadî akımın içine girmesiyle gelişmekte olan ülkelerde yaşanan en önemli beş kriz anlatılarak, uluslararası sermaye hareketleri ile finansal krizlerin bağı gösterilmek istenmiştir. Çalışmanın son bölümünde nihai olarak anlatılmak istenen; uluslararası sermaye hareketleri finansal krizleri tetikler tezi, Türkiye Cumhuriyet Tarihi'nin en büyük krizlerinden biri olan Şubat 2001 örneği kapsamında açıklayabilmek amacı ile de kriz öncesi sermaye hareketleri ve genel makroekonomik durum ile 2000 yılı enflasyonu düşürme programı ve Kasım 2000 Krizi kısaca incelenmiş, son olarak da genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to research the effects of international capital movements on financial crises. Firstly, after focusing on the concept and definition of international capital movements the place of economic thought in history, historical development, types in the fields of analyzing in the basis of working. A similar analysis was afterward applied on the concept of crises; Scope of economic crisis, focusing on financial crises after the real sector crisis and financial crises were completely separated from each other. Financial crises; types, indicators, causes and models are examined under separate headings. In the following, the history of financial crises were briefly mentioned; the five most important crises in the developing countries were explained and the international capital movements and the financial crises were tied together as the world economies were involved in the neoliberal economic trend. In the last part of the study, the thesis of international crises triggered financial crises, in order to be able to explain the thesis within the example of February 2001, which is the biggest crisis of Republican history of Turkey, pre-crisis capital movements and general macroeconomic situation, year 2000 inflation reduction program and November 2000 crisis were briefly reviewed and finally a general assessment was made.