Emmanuel Levinas felsefesinde etik sorumluluk
Ethical responsibility in the philosophy of Emmanuel Levinas
- Tez No: 470400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN GÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Emmanuel Levinas Litvanya doğumlu Yahudi Kökenli bir Fransız filozofudur.Tezimizin iki temel iddiası bulunmaktadır. Birincisi: Etiğin Ben, özerklik ve tüm Batı felsefe geleneğinde yer alan şekliyle ontoloji temelinde değil, Levinas'ın görüşlerine istinaden Başkası ve yaderklik olarak felsefesinin temelinde yer alan metafizikle kurulduğunu savunmaktır.İkinci iddiamız ise filozofun, Ben'in Başkası'yla girdiği ilişkide Ben'i tahtından ederek kendine özgü başkalık düşüncesiyle insanı etik ilişkiye mecbur kıldığıdır. Aynı zamanda etik ilişkinin Başkası'nın yüzünün belirmesiyle açığa çıktığı etik sorumluluktan başka bir şey olmadığını göstermektir.
Özet (Çeviri)
Emmanuel Levinas is as French philosopher of Jewish origin born in Lithuania. There are two basic claims in our work. The first claim ist that Ethich is not basend on“I”and autonomy, and it is not basend on Ontology as it is argued in the whole Wetren philosophical tradition. Howere, according to Levinas, it was established with metaphysics which is in the essentials of philosophy as Others and Heteronomy. Our second claim is that Levinas, in his own thougt about disparity, compelledman to the ethical relationship by dethroning“I”in its relationship with the Others.At the same time, our second claimreveals that ethical relationship emerges from the Other's face appearing else but ethical resposibility.