19. yüzyıldan itibaren kitleleri politika ve tüketim ilişkisi bağlamında yönlendiren afişlerin incelenmesi
Examination of posters that guide the masses in the context of politics and consumption relations from the 19th century
  1. Tez No: 877414
  2. Yazar: YUSUF UTKU DEDETAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. LEBRIZ RONA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez, kronolojik bir anlatı içerisinde küresel afiş kültürünün, kitleler ile kurduğu etkileşime odaklanmaktadır. Anlatı içerisinde, gündelik yaşamı yönlendiren afişler incelenirken, imgeler ile şekillenen toplum, kültür, iktidar arasındaki ilişkiler ortaya konmaktadır. Bu bağlamda, anlatımı akıcı kılmak adına imge, toplum, kültür, iktidar, propaganda, kitle ve kitle iletişimi gibi odak noktalara değinen kavramlar üzerine açıklamalara yer verilmiştir. Afişlerde kullanılan imgeler, kültürden ve sanattan etkilenerek, ortaya çıktıkları dönemlerde yaşamı şekillendirmiştir. Dünya Savaşlarını takiben yeni ideolojiler, küresel ekonomik buhranlar ve devrimler toplumun yapısını dönüştürerek bireylerin dünyayı algılama biçimlerinin değiştirmiş, iletişiminde kullanılacak yeni yöntemleri de beraberinde getirmiştir. Bu ideolojiler ve devrimler etrafında gelişen yeni ifade biçimlerini dönemlerin afişlerinde gözlemlemek mümkündür. Propagandanın kitlelere ulaşmasında teknolojinin araçları da etkili olmuştur. Endüstri devriminden itibaren enformasyonun küreselleşmesi giderek hızlanmıştır. Bu yıllarda afişler, kolay üretilip hızla dağıtılabilmeleriyle kitle iletişiminin etkin aracı olarak kullanılmıştır. Ticari dünyanın afiş kültürü, Birinci Dünya Savaşı ile yeni kullanım alanlarına dahil olmuştur. Gelişen teknoloji ve değişen toplumsal yapının etkisiyle İkinci Dünya Savaşı ve sonrası dönemde kitleleri yönlendiren imgeler ve araçları yeniden tanımlanmıştır. İletişimin gelişen araçları bilgiye ulaşımı özgürleştirmiştir. Özgürleşen bilgi ile artan toplumsal sorumluluk bilincini, kültür-sanat dünyasında yeni mecraların keşfi izlemiştir. Sanatın toplumsal ve politik bağlamdaki rolü yeniden tanımlanmıştır. Bilginin özgürleştirici etkisi dönemin karşı-kültür hareketleri ile birleşmiş, iletişim araçlarının kullanımı iktidarlardan daha küçük sosyal gruplara kadar yaygınlaşmıştır. 68 Paris Ayaklanması ve Vietnam Savaşı protestoları gibi olaylarda, ana akım medya ve siyasi iktidarlara güvenin azaldığı yıllarda afişler; (sözü edilen üretim ve dağıtılma özellikleri ile) toplumsal hareketlere destek veren, kentsel ve sosyal ölçekte iletişim araçları olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the interaction of global poster culture with the masses in a chronological narrative. While the posters that direct daily life are examined in the narrative, the relations between society, culture, and ultimately power, shaped by the world of images that emerge, are revealed. In this context, to make the narrative more fluent, explanations are included on concepts that touch on the focus of the thesis, such as image, society, culture, power, propaganda, and mass communication. The images of posters were influenced by the culture and art of the period and shaped life in the epochs in which they appeared. After WWI, new ideologies and global economic crises transformed societal structures and individual worldviews, necessitating new mass communication methods. These shifts are observable as new forms of expressions ideologies in the posters. Since the Industrial Revolution, technology has expanded the reach of propaganda. Posters have remained key tools in mass communication due to their ease of production and distribution, especially since WWI. Technological advances and changing social structures during WWII and the Cold War Era redefined mass communication tools. Developments in communication tools have facilitated access to information, increased awareness of social responsibility, and thus paved the way for artists' participation in social issues. Information liberation and counterculture movements spread the use of communication tools to micro social groups. During the May 68 and Vietnam War protests, posters effectively supported social movements, capitalizing on public distrust in mainstream media and their urban production and distribution qualities.