Mısır ve Eski Anadolu ilişkileri: Eski Tunç çağından Pers Dönemine kadar
Relationships between Egypt and ancient Anatolia: From Early Bronze Age to Persian Period
- Tez No: 470438
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
“Mısır ve Eski Anadolu İlişkileri: Eski Tunç Çağından Pers Dönemine Kadar”adlı tezimizin ana konusu, Mısır ve Anadolu uygarlıkları arasındaki etkileşim, Mısırlı ve Mısır etkili ya da taklidi eserlerin Anadolu topraklarına girmesi ve bu iki büyük uygarlığın tarih sahnesinde çakıştığı veya çatıştığı dönemlerin anlatımıdır. Bu tezin amacı, Mısır ve Anadolu uygarlıkları arasındaki iletişime ve etkileşime dikkat çekmek olup, tezin yazımında yazılı ve arkeolojik bulguların dökümü ortaya konulmaya çalışılmıştır.“Mısır ve Eski Anadolu İlişkileri: Eski Tunç Çağından Pers Dönemine Kadar”adlı çalışmada çizilen tarihsel sınır, Mısırlı ve Mısırlılaşmış buluntuların çalışmanın ana faaliyet alanında görülmeye başlandığı tarih olan Erken Tunç Çağı'yla Pers İmparatorluğu'nun Yakındoğu'da hâkimiyetinin başladığı dönem arasıdır. Tezde değerlendirilen buluntular dikkate alındığında çalışmanın Anadolu coğrafyasının tümünü kapsadığı görülmekte olup, okuyucunun her iki uygarlık hakkında genel bilgiye ulaşabilmesini sağlamak amacıyla uygarlıkların geçirdiği tarihsel süreçler ve aralarındaki ilişki kronolojik olarak beş ayrı bölüm altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main topic of our thesis named“Relationships Between Egypt And Ancient Anatolia: From Early Bronze Age to Persian Period”is the interaction between the Egyptian and the Anatolian civilizations, the entring of the Egyptian or Egyptianized objects or the reproduced works into the Anatolia land and the expression of the periods of the conflict and fight of these two great civilizations in the stage of history. The aim of the thesis is to attract attention to the communication and the interaction between the Anatolian and the Egyptian civilizations. In this thesis the detailed presentation of the written and the archaeological finds were tried to put forth for consideratIon. The lined historical border in this study of“Relationships Between Egypt And Ancient Anatolia: From Early Bronze Age to Persian Period”is the period of between the Early Bronze Age and the rising power of the Persian Empire in which the Egyptian and Egyptianized artefacts began to appear. Whenever the recognized finds in the thesis are taken into consideration it is obvious that it includes the whole Anatolian geography. For the reader to understand better the historical developments and connections of these civilizations and to reach a general knowledge about both of them the work was departed into five sections and was studied chronological carefully.