Suça konu olan çocukların basında temsili
The representation of the children who are the subjects to the crime on the printed media
- Tez No: 470439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YURDAGÜL BEZİRGAN ARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Çocuk, biyolojik sürecin önemli bir parçası; çocukluk ise, biyolojik süreç ile sosyokültürel yapının etkileşimi sonucu oluşan kurgusal bir kavramdır. Toplumsal bir grup olarak çocukların tanınması, ancak sosyo-kültürel, psikolojik, ekonomik ve politik yapının çocukluğa ihtiyaç duyması, çocukluğun farkında olması ile mümkün olmaktadır. Çocuk suçluluğu ise, insanın biyopsikososyal yapısından kaynaklanmaktadır. Suça itilen/sürüklenen çocuklar, kendilerini toplumdan uzak hisseden ya da gerçek anlamda toplumdan uzaklaşmış olan çocuklardır. Bu çocuklar, ceza adalet sisteminin olumsuz koşulları ile karşılaştıklarında, toplumdan daha fazla uzaklaşabilmekte ve daha fazla zarar görmektedirler.“Suça Konu Olan Çocukların Basında Temsili”başlıklı bu tez çalışmasının ana konusu, suça itilen çocukların basındaki temsilleri ve bu temsillerin zaman içindeki dönüşümüdür. Dolayısıyla çocuğu suça iten toplumsal, kültürel, psikolojik, ekonomik, politik nedenler ile çocukla ilişkilendirilen suç türleri, bunların dönemsel olarak gösterdiği dönüşümlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın ana sorunsalı, gazetecilik uygulamalarında benimsenen temsil yöntemlerine ilişkin yapısal bir değerlendirmeyi içermektedir. Çocukların suçla ilişkili hale gelmeleri sürecinde medyanın olumlu-olumsuz etkisi incelenmektedir. Buna göre, Türkiye'de çocuk ve suça ilişkin çerçevenin Hürriyet Gazetesi örneklemi ve içerik analizi yöntemi kullanılarak 1980-2015 yılları arasında yazılı basında yer alan suç temalı haber örnekleri üzerinde yapılacak bir temsil araştırmasıyla belirlenmesi planlanmıştır. Arşiv çalışması sonrasında toplam 600 habere ulaşılmış ve bu veriler SPSS programı kullanılarak Kategorisel Analiz ve Frekans Analizi yöntemleri ile analiz edilmiş, çocukları suça iten koşullara, ulusal-uluslararası gelişmelerin suça itilen çocukların yazılı basındaki temsillerine yansıma biçimlerine, kuramsal yeniliklerin uygulamaya geçirilme düzeylerine ilişkin bulgulara ulaşılması amaçlanmıştır. Böylelikle bu zaman dilimi içerisinde çocuk-suç ilişkisine, suça itilen/sürüklenen çocukların haberlerdeki temsillerine ilişkin dönüşümlerin de ortaya çıkarılması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Child is a part of the biological process; Childhood is a constructional concept which is formed from the interaction of the biological process and the sociocultural structure. For defining children as a social group, the socio-cultural, psychological, economical, political structure must need childhood and must have childhood perception. Juvenile delinquency is due to biopsychosocial factors of human being. The children who are led to the criminal behaviours feel themselves away from the social life or move away from it really. When they face the negative conditions of the criminal justice system, they will move away from the social life and be damaged further. This thesis named as“The Representation Of The Children Who Are The Subjects To The Crime On The Printed Media”researches the representation of the children who are led to the criminal behaviours and the changes of the representation in time. It investigates the types, the changes of the criminal behaviours and the biological, psychological, cultural, sociological, economical, political factors that make children lead to the crime. The main subject is the structural criticism of the representation methods which are implemented by the media. So, the news are researched with the representation study that involves the process of 1980-2015 in Turkey. After the archival research, total 600 data were reached and these datas were analized by Frequency Analysis and Comparative Analysis. By using Hürriyet newspaper and content analysis method, it tries to reach the relation with children and crime, the transformations of the representation of them.