ECOWAS bölgesinde ticari açıklık ve ekonomik büyüme
Trade openness and economic growth in the ECOWAS region
- Tez No: 470465
- Danışmanlar: Prof. Dr. OSMAN AYDOĞUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada ECOWAS üyesi on ülkede dış ticaretin açıklığı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki incelenmektedir. Dünya Bankası veri tabanından elde edilen panel veriler kullanılarak açıklık ile büyüme arasındaki ilişki tahmin edilmiştir. Çalışma ECOWAS'taki 10 büyük ticaret ülkesini örneklendiren 31 yıllık süreç (1985-2015) kapsar. Nijerya, Gana, Cote D'Ivore, Senegal, Mali, Burkina Faso, Benin, Gambiya, Nijer ve Togo'nun ticaret hacmi ECOWAS toplam ticaretinin yaklaşık % 98,5'ini temsil eder. Sonuçlar ticaret açıklığının (GSYH yüzdesi olarak toplam ticaret ölçütü) büyüme üzerinde olumsuz etkisi olduğunu ve istatistiksel olarak anlamlı olmadığını gösteriyor. GSYH yüzdesi olarak ticaret payında yüzde bir artış; diğer faktörler sabit kalmak üzere kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılada yüzde birlik bir düşüşe yol açacaktır. Açıklık ve büyüme arasındaki ilişkinin sağlamlığı kontrol etmek için GSYH yüzdesi olarak ithalat açıklığı ölçmek için ölçüt (araç) olarak kullanılmıştır. GSYH yüzdesi olarak ithalattaki yüzde birlik artışın; diğer hususlar sabit kaldığında, kişi başı GSYH'de yüzde ikilik bir düşüşe yol açacağı görüldü. İthalatın olumsuz etkisi, ekonomi için gelir üretmeyen veya yeniden yatırıma olanak sağlamayan tüketim mallarının ithalatına dayandırılabilir. Bu nedenle bu tez, son otuz yılda ticaret açıklığının ECOWAS'taki ekonomik büyüme üzerinde olumsuz etkisi olduğunu ve bu ülkelerin uluslararası kuruluşlardan kredi ve yardımlar elde etmek için ticaret yoluyla sınırlarını açmalarının teşvik edildiği önermesini savunuyor.
Özet (Çeviri)
This paper examines the relationship between trade openness and economic growth in the ECOWAS member states. Panel data obtained from the World Bank database was used to estimate the relationship between trade openness and growth. The study covered 31 year (1985-2015) sampling 10 major traders in ECOWAS. The trade volume of Nigeria, Ghana, Cote D'Ivore, Senegal, Mali, Burkina Faso, Benin, The Gambia, Niger and Togo represent approximately 98.5 percent of the total trade in ECOWAS. The F statistic favored pooled OLS and regression results obtained from the data shows that trade openness (proxy by total trade as a percentage of the GDP) has a negative impact on growth and statistically insignificant. A percentage increase in trade share as a percentage of GDP will lead to a percentage decrease in GDP per capita ceteris paribus. In order to check the robustness of the relationship between openness and growth, import as a percentage of GDP was introduced as a proxy to measure openness. Here the Hausman test favored REM and results indicate that, a percentage increase in import as a percentage of GDP will lead to a 2 percent fall in GDP per capita growth ceteris paribus. The negative effect of import can be attributed to the importation of consumer goods which do not generate revenue for an economy or facilitate reinvestment. Furthermore, a set of four countries were chosen from the sampled 10 countries to check the individual effect of openness on their economy. The results shows that the larger the economy the higher the real GDP growth rate. This paper therefore defends the proposition that trade openness has negatively contributed to economic growth in ECOWAS during the last three decades, and these countries were motivated to open up their borders for trade in order to obtain loans and aids from international organizations.